Yapıt Hakkında

kocadenizdeikinoktaİçindeki on üç hikâyeden on kadarında olaylar, seferine göre kömür, kereste, çimento taşıyan bir yük gemisinde geçiyor. Bunların ortak kişileri de süvari Mehmet Kaptan, muavini Hızır Kaptan, deniz subaylığından emekli başçarkçıHüseyin Bey ve kamarot Pire Mehmet’tir. Öteki hikâyeler de deniz ve denizci hikâyeleri. Deniz adamlarının canlı portreleri, ilginç serüvenleri. Özellikle bir kaçakçılığı (İki Torba Karanlıkta), gemiden çimento boşaltılışını (Betonun Dibi Beton) ve Kefken açıklarında ikiye bölünmüş, maden yüklü bir motordaki dört kişiden ikisinin kurtuluşunu (Boğulmaya Az Kala) anlatan hikâyeler, gözlem ve anlatış gücü daha da etkili, yoğun örnekler. On üç hikâyeden sonra, kitapta bir de radyo oyunu var: Yazara 1970 TRT Radyo Oyunu Başarı Ödülü kazandırmış olan ve kitaba adını veren bu oyun; insan, deniz, açlık ve yalnızlık gibi temalardan örülü bir alegori niteliğinde

 

Kaynak : Edebiyatımızda Eserler Sözlüğü / Behçet Necatigil

 

 

Denizin, denizdeki hayatların bir anlatıcısı olarak Koca Denizde İki Nokta adını verdiği öykü kitabıyla karsımıza çıkan Zeyyat Selimoğlu’nun bu birikimi 1970 TRT Başarı Ödülü ile değerlendirilir.

Edebiyatımızda deniz gerçekliğinin alanını genişleten bir anlatıcıyla karsı karşıyayız bu kez de. Öyle ki; Selimoğlu “gemi adamları” adını verdiği insanların karada başlayan denizde süren öykülerini bu kez de yakın/içten bir duruş, bakışla Koca Denizde İki Nokta’da dile getiriyor.

Yaşanmışlığın izleri, deniz coğrafyasının gerçekliğiyle adeta iç içedir. Bunu capcanlı kılan da kuşkusuz onun çizdiği “gemi adamları”dır. Okurken onların rengini, soluğunu hissedeceksinizdir adeta.

Faruk Duman

Kaynak : Kitap Tanıtım / Eksik Parça Yayınları

Yapıt Sahibi

Bütün Yapıtları

Öyküleri:

 

Romanları :

 

Anı:

  • Yeni Defterden Eski Deftere (1999)

 

Çocuk Kitapları :

  • Yavru Kayık (1979)
  • Martılar Adası (1979)
  • Uyumsuz Nuri (1981)