ONK Ajans, eski adı ile ONK Copyright Ajansı 1959 yılında Osman N. Karaca tarafından kurulmuştur. Daha önce, kişisel çabalarla sürdürülen birkaç temsilcilik çalışmasını saymazsak ONK Ajans, telif hakları alanında Türkiye’de etkinlik göstermek amacıyla kurulan ilk yasal kuruluştur. Özellikle başta yayın ve tiyatro olmak üzere her alanda geniş kapsamlı bir çalışma yapan ONK Ajans’ın kuruluşunu izleyen ilk yıllarda gelişme çok ağır yürümüş, telif hakkı kavramının benimsenmesi hiç de kolay olmamıştır. 1960’lı yılların ortalarında Osman N. Karaca’nın Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği’nden ayrılarak tüm çalışmalarını telif hakkı alanına yöneltmesi sonucu ONK Ajans’ın gelişmesi hızlanmıştır.

Başlangıçta sadece yabancı yazarların haklarını koruyan ONK Ajans’ın bünyesinde bugün yüz kadar Türk yazarı, çevirmeni, çizeri, sanatçısı toplanmıştır. ONK Ajans’a, bu özelliği nedeniyle Türkiye’nin en büyük telif hakkı kuruluşu denilebilir.

ONK Ajans’ın bir yan kuruluşu olarak 1973’de çalışmalara başlayan Mag Media  televizyon kanallarına yabancı sinema filmi ve televizyon programı dağıtımını halen sürdürmektedir. Mag Media, Sony Pictures Television firmasının temsilciliğini yapmaktadır.

 

Kitap hakları

ONK Ajans, ülkemizin birçok değerli yazar ve çevirmeninin telif haklarının yönetimini yapmaktadır. Ajans ayrıca çok uzun yıllardır çoğunluğunda tek yetkili temsilci olarak birçok ülkeden, 150’den fazla yabancı ajans ve yayınevini ve bu kuruluşlara bağlı yazarların Türkiye’ de telif haklarını korumaktadır.

 

Tiyatro hakları

ONK Ajans, uzun yıllardır tiyatro alanında faaliyet gösteren tek telif hakları ajansıdır. Gerek ajansımıza bağlı birçok yerli oyun yazarının, gerekse dünyanın dört bir yanından yüzlerce yabancı ajans aracılığıyla veya doğrudan yabancı oyun yazarlarını temsil etmekte, telif haklarını korumaktadır. Ajansımız ayrıca birçok değerli çevirmenin de telif hakları yönetimini üstlenmektedir.

 

Sinema & TV hakları

ONK Ajans, sinema-televizyon endüstrisiyle birkaç şekilde işbirliği yapmaktadır. Ajansın temsil etmekte olduğu yazarların edebi eserlerinin işlenme yoluyla değerlendirilmesi amacıyla yapılan çalışmalar. Yazarlarımızın kaleme aldığı film ve dizi projelerinin yapımcılarla buluşturulması. Yazarlarımızın yapımcılardan gelen talepler doğrultusunda çeşitli projelerde senarist olarak görev almaları için gerekli hizmetin yapılması.

 

Diğer haklar

ONK Ajans, temsil ettiği yazarların yapıtlarının, sesli kitap gibi diğer alanlarda işlenme haklarının kullanılmasında da yetkili olarak faaliyet göstermektedir. Ajansımız, ayrıca bazı kompozitörlerin sahne için bestelenmiş müzikal eserlerinin telif haklarını da yönetmektedir.