İki Ucu Keskin Kılıç

Vlad Moskova’da finans sektöründe çalışan bir profesyoneldir. Henüz 25 bile olmamıştır ama şimdiden kendine ait bir evin sahibi, güzel bir kız arkadaşı ve parlak bir geleceği olan biridir. Bütün bunlara rağmen hayatında birşeylerin eksik olduğu düşüncesi Vlad’ı yiyip tüketmektedir. Herkes paranın peşindedir ama bu Vlad’a yeterli gelmez. Para odaklı varoluşunu sorgulamak ve bazı cevaplar bulmak ümidiyle rahat, güvenli evinden sokağa çıkar. Materyalist kız arkadaşının gayet memnun olduğu orta sınıf konforunu geride bırakıp hayatın anlamını bulmak üzere kendini Moskova’nın karanlık ve tekinsiz sokaklarına bırakır. Varoşlarda, sokaklarda , bir taksi durağının tuvaletinde, banliyö apartmanının merdiven altında, yeni Rusya’nın bir parçası olan kabadayılarla, bağımlılarla, hırsızlarla, dilencilerle, dolandırıcılar, fahişeler, mağdurlar ve kayıp ruhlarla yüzleşir.

New Drama Award, Moscow, 2007 – Dünya Prömiyeri: Sputnik Theatre, Londra-İngiltere 2007

“Güvende değilsiniz.” diyen yazar Yuri Klavdiev’in günümüz Rusya’sına ve insanlığın haline isyanını yansıtan ödüllü oyunu biraz karanlık, biraz komik ve beklenmedik sürreal bir kent dramı… Günümüz Rus insanını ve şehir hayatının ne halde olduğunu aktarıyor. Perde arkasına saklanan polisler, bütün şehri ölü müşterileriyle turlayan taksi şoförleri, ağaçlardan fırlayan soyguncular.. Dilenciler, hırsızlar, uyuşturucu satıcıları, rüşvet, yolsuzluk, tecavüz… Rüyalar, kabuslar, ölümlüler ve kayıp ruhlar… Günümüz Moskova’sında yine yeniden sıradan bir gün…

Çete üyeliğinden oyun yazarlığına geçen Yury Klavdiev’in yazdığı bu sürreal oyunda özgün olmaktan fazlası var, biraz tuhaf, bir parça rüya, bir parça kabus ve tamamen merak uyandırıcı.. Boris Vian vari, sürreal, absürd, hayal ve gerçeğin içiçe geçtiği bir dünya… Rusya’da Mikhail Durnenkov, Elena Gremina gibi yazarların da dahil olduğu Yeni Drama akımı yazarlarından olan Yuri Klavdiev, 21. yüzyıl Çağdaş Rus Tiyatrosu’nun en beğenilen yazarlarından biri. Yuri Klavdiev’in oyunu deneysel ve farklı tarzlar arayanlar için ideal bir text. Hayalle gerçeğin içiçe geçtiği hikaye, video, kukla, gölge oyunu vb pek çok stilin içiçe kullanılabileceği son derece farklı ve alternatif sahnelemelere olanak sağlıyor.

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Yuri Klavdiev

Yazar : Yuri Klavdiev

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Sürreal Dram

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 5 E – 3 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön