Oyuncu (6 kişilik versiyon)

 

Ödüllü usta yazar Peter Quilter’dan tiyatro dünyası üzerine başarılı bir oyun daha. Duygusal ve keyifli bir komedi olan “Oyuncu” da usta oyuncu Lydia Martin oldukça yetenekli ve sevilen bir sanatçıdır. Başarısız bir evlilik ve çeşitli aşk maceralarından geriye kalp kırıklıkları ve oğlu kalmıştır. Özel hayatında yakalayamadığı başarıyı oyunculuk kariyerinde yakalamış ve zirveye tırmanmayı başarmıştır. Yaşı ilerlemekte olan Lydia tutkuyla bağlı olduğu oyunculuğu yaşlanıp iyice unutulmadan önce bırakmaya karar verir. Ve A. Çehov’un” Vişne Bahçesi” oyununda son performansını gerçekleştirecektir. Artık emekli olacak ve kendinden yaşlı nişanlısı Charles ile onun memleketi İsviçre’ye gidip Cenevre’ye yerleşecektir. Ancak Lydia’nın bu kararına itirazı olan, bu fikirden hoşlanmayanlar da vardır. Son oyun gerçek bir son mu yoksa yeni bir başlangıç mı olacaktır?

Oyunun altı kişilik versiyonunun dünya prömiyeri Eylül 2014’de Woodinville Repertory Theatre’da yapılmıştır. Seyircinin büyük beğenisini kazanan oyun Amerika’nın yanı sıra Almanya, Brezilya, Rusya, İngiltere, Bulgaristan, Kanada, Avustralya gibi pek çok ülkede sahnelenmiştir.

 

Sahneye Veda (2 kişilik versiyon)

 

Yazar tarafından önce altı kişilik olarak tasarlanan oyun daha sonra iki kişilik olarak revize edilerek yeniden yazılmıştır. Duygusal ve keyifli bir oyun olan “The Actress” tüm ömrünü sahneye adamış başarılı oyuncu Lydia Martin’in sahneye ve ülkesine veda etmeye karar vererek emeklilik hayatına başlayacağı son gecesini anlatıyor.

Usta oyuncu Lydia Martin oldukça yetenekli ve sevilen bir sanatçıdır. Başarısız bir evlilik ve çeşitli aşk maceralarından geriye kalp kırıklıkları kalmıştır. Özel hayatında yakalayamadığı başarıyı oyunculuk kariyerinde yakalamış ve zirveye tırmanmayı başarmıştır. Yaşı ilerlemekte olan Lydia tutkuyla bağlı olduğu oyunculuğu yaşlanıp iyice unutulmadan önce zirvedeyken bırakmaya karar verir. Lydia’ya göre mesleği onu bırakmadan sahneye veda etmek en doğru karardır. Her geçen gün genç oyuncuların tercih edilir olması belli bir yaşın üzerindeki kadın oyuncuları geri planda bırakmaktadır.

Lydia, A. Çehov’un” Vişne Bahçesi” oyununda Lubov Andreyevna rolüyle son performansını gerçekleştirecektir. Artık emekli olacak ve kendinden yaşlı nişanlısı Charles ile onun memleketi İsviçre’ye gidip Cenevre’ye yerleşecektir. Ancak Lydia’nın bu kararına itirazı olan, bu fikirden hoşlanmayanlar da vardır. Eski eşi Paul onu bu kararından caydırmaya kararlıdır. Paul Lydia’yı hala onu sevdiğine ve birlikte bir şansı daha hakettiğine ikna etmeye çalışır. Son oyun gerçek bir son mu yoksa yeni bir başlangıç mı olacaktır?

Oyunun iki kişilik bu versiyonu ise 2022’de İngiltere’de Players Theatre tarafından sahnelenecektir.

 

Yapıt Hakkında

Peter Quilter

Yazar : Peter Quilter

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Komedi

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 5 erkek - 1 kadın veya 1 erkek -  1 kadın

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön