Yeniden Doğmak

 

Reborning_3NCÖdüllü oyun ve senaryo yazarı Zayd Dohrn’un yazdığı “Yeniden Doğmak” cinsiyet kavramının özünün değişip yeniden tanımlandığı 21. yüzyılda hayatını kendi şartlarıyla tanımlamaya ve hayatta kalmaya çalışan genç bir kadın hakkında.. Dişiliğin değişen yüzü ve bununla birlikte değişen annelik kavramı…

Kelly geçmişiyle ilgili sorunları olan genç bir sanatçıdır. Sanat okulunda okurken tanıştığı erkek arkadaşı Daizy ile birlikte yaşamaktadır. Hayatını yenidoğan bebeklere benzeyen oyuncak bebekler yaparak kazanmaktadır. Ancak yitirdiği bir parçasını yeniden bulmak, geçmişini yeniden canlandırmak isteyen takıntılı bir müşterisi yüzünden tüm dünyası sarsılır.. Yaşamla sanat arasındaki parametreler tutkular aracılığıyla giderek bulanıklaşıp yer değiştirir ve dengeler sarsılır. Kelly’nin derinlere ittiği geçmişi de açığa çıkar. Bu süreçte Kelly hayatının kontrolden çıkmaması için mücadele vermek zorundadır.

Yenidoğan bebekler, masumca bir canlandırma oyunu mu yoksa bugüne kadar ki en tüyler ürpertici trend mi? Zayd Dohrn oyunu gerçekten son derece abartılı fiyatlara satın alınan yenidoğan bebeklere olan bu ilgiden etkilenerek yazmış. Bir süreden beri moda olan yenidoğan bebekler son derece gerçekçi yapılıyor ve oldukça yüksek rakamlara alıcı buluyor. Kimi zaman bu bebekler gerçek bir bebeğin birebir kopyası olarak üretiliyor. Güzel, grotesk ve tuhaf bir fetiş, bir moda olarak karşımıza çıkan bu sahici bebekler çok farklı amaçlara hizmet edebiliyor. Bebeğini kaybetmiş anneler, koleksiyonerler, çocuklarının bebekliğini ölümsüzleştirmek isteyenler, çocuk sahibi olamayanlar vb. Bazı sanatçılar bebekler nefes alıp veriyor gibi göğüs hareketleri ve kalp atışlarını bile yapmakta. Yenidoğan bebek kokusundan, gerçek saç ve kirpiklere kadar tüm detaylara aşırı dikkat ediliyor.

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Zayd Dohrn

Yazar : Zayd Dohrn

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Kara Komedi

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 1 E – 2 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön