Mükemmel Yalan

Manhattan Theatre Club ve Sloan Foundation projesi olarak yazımı başlayan oyun, Steppenwolf Theatre Company Yeni Oyunlar projesi kapsamında değerlendirilmiş ve dünya prömiyeri Chicago’da Steppenwolf Theatre Company’de 2008 Temmuz ayında gerçekleştirilmiştir. Jason Wells’in oyunu“Perfect Mendacity” sahnelendiği ilk günden itibaren eleştirmenlerin ve seyircinin beğenisini kazanmış ve 2010 yılında “M. Elizabeth Osborn New Play Award for an Emerging Playwright” ödülüne layık görülmüştür.

Herkes yalan söyler. Nadir de olsa asla yalan söylemeyen insanlar da olabilir. Ancak bir yalan makinesini yenmek üzere eğitim almak kimin aklına gelir? Nasıl bir durum sizi yalan söylemeye itebilir? Kendinizi mi yoksa sevdiğinizin birini korumak için mi yalan söylersiniz? Mükemmel yalan söylemek mümkün müdür? Eğer mümkünse bu öğrenilebilir mi?

11 Eylül sonrası Amerikasında Kurumsal dünyada yaşanan entrika, ikiyüzlülük, kendini kandırma, ırkçılık, önyargı gibi sorunlara eleştirel bir bakış. Yalanı ne kadar ileri götürebilirsiniz? Poligrafi Makinesini kandıracak kadar mükemmel yalan söylenebilir mi?

Walter Kreutzer savunma sanayi alanında Amerikan Hükümeti’nin yüklenicisi olan kurumsal bir firma bünyesinde gizemli bir bilimsel araştırma tesisinde uzun süredir çalışmakta olan bir mikrobiyologdur. Medyaya sızdırılan gizli ve hassas bir belge yüzünden işvereni tarafından soruşturulmaya başlanan Walter Kreutzer, bir anda kendini içinden çıkılması zor bir durumun içinde bulur. Yasak olmasına rağmen söz konusu gizli belgeyi evine getiren Walter kuralları çiğnemiştir. Belgeyi eve getirmesinden kısa bir süre sonra belge medyada yayınlanır. Medyaya haber uçuran kişinin Fas’lı karısı Samira olmasından şüphelenir. Ancak gerçeği bilmek istemediğinden direk olarak soramaz. Soruşturma gereği poligraf testine girmesi gerekmektedir. Karısını ve dolayısıyla kendisini korumak için çabuk tarafından yalan dedektöründen nasıl geçebileceğini öğrenmeye karar verir. Kariyerini ve hayatını kurtarabilmek için mükemmel yalan söylemeyi öğrenerek poligrafı kandırması gerekmektedir. Böylece Walter kendine bir yalan koçu bulmakta gecikmez. Poligrafi/ Yalan dedektörü uzmanı olan D’avore Peoples ona gereken bedeli ödemesi karşılığında yardım edecektir. Ancak D’avore Peoples’ın tekniği Walter’ın kendi iç dünyasının derinliklerine bakmasını gerektirir ki bu geçmişinden saklanan Walter için ürkütücü bir süreç olacaktır. Samira evde yalan pratiği yapan Walter’a yardımcı olmaya çalışsa da yardım çabaları pek kabul görmez. İşyerinden yakın arkadaşı Roger yardımsever görünüp onun arkasından iş çevirip konuşmalarını gizlice kayda alırken, karısı Samira ise geçmişi deşip eski yaraları açmaya kararlıdır. Ve D’avore Peoples da birlikte çalıştıkları süreçte gizli sırları açığa çıkarmaya başlar. Walter’ın mükemmel yalanı söylemeye odaklı çaresiz yolculuğu paranoya eşliğinde acı bir hesaplaşma sarmalına dönüşür. Test yapıldıktan sonra herşeyin bittiğini düşünen Walter’ın karşısına bu kez Dr. Doll tarafından yürütülen beklenmedik ikinci bir test daha çıkar. Bu testin sonucu Walter’ın içine düştüğü kafkaesk durumdan kurtulup özgürleşmesine mi yoksa iyice dibe vurmasına mı neden olacaktır?

Chicago’da yaşayan 1960 doğumlu oyuncu ve oyun yazarı Jason Wells’in ilk oyunu “Men of Tortuga” 2010 M. Elizabeth Osborn Ödülünü aldı. ATCA Steinberg/Yeni Oyun Ödülü finalisti oldu. Yazarın 2008 yılında prömiyer yapan ikinci oyunu “Perfect Mendacity” Manhattan Theatre Club ve Sloan Foundation projesi olarak geliştirildi ve Amerikan Tiyatrosu Eleştirmenler Birliği ödülleri finalisti oldu. Yazar ilk oyunu Men of Tortuga’nın ardından “Perfect Mendacity”, “The North Plan”, ve son olarak “The Engine of Our Ruin” oyunlarını yazdı. İlk oyunundan itibaren dikkatleri üzerine çekmeyi başaran, eleştirmenlerin ve izleyicilerin beğenisini kazanan yazarın oyunları eleştirmenler tarafından Mamet, Tarantino ve Kafka eserlerine benzetiliyor.

 

 

 

Yapıt Hakkında

Jason Wells

Yazar : Jason Wells

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Kara Komedi

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 4 E – 1 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön