Zirveye Ulaşmak

 

Peter Quilter’ın yeni oyunu The Hill 2018 sonunda yazıldı ve ilk olarak Türkçe’ye çevrildi. Oyun çok yeni olduğundan henüz dünya prömiyeri gerçekleştirilmedi. Yazar oyunda hepimizin karşılaştığı kayıp, dostluk, yaşlanma korkusu gibi son derece insani duyguları sıcak ve samimi bir dille irdeliyor. Üç arkadaş zirveye ulaşma yolculuğunda hayatlarını sorgular ve kendilerini yeniden keşfederler.

Tony, Daniel ve Sam kaybettikleri arkadaşları Gareth’ın anısına iki günlük bir yürüyüş planlarlar. Gareth’ın her yıl tırmandığı tepenin zirvesine kadar gidip onu anacaklardır. Her biri zirveye çıktıklarında arkadaşları anısına bırakmak üzere yanında bir taş getirmiştir. Tabii öncelikle zirveye ulaşmak zorundadırlar.

İnşaat sektöründe çalışan yakışıklı Sam ilk karısı Annette’i erkek kardeşine kaptırmıştır ama yeni nişanlısı Abigail ile mutluluğu yakalamıştır ve evlenmek üzeredir. Bekar olarak geçireceği son haftasonudur. Ama evliliğe hazır olup olmadığı tartışmalıdır.
Bir müzede çalışan Daniel dağınık haldedir, tepeye tırmanma işi ona göre değildir ve sırt çantasıyla da başı beladadır. Gay olan Daniel sevgilisi Robert tarafından terkedileli altı ay olmuştur ve hala o konuyu konuşmaktan rahatsız olmaktadır. Arkadaşları onu hala unutamadığını düşünmektedir.

Seyahat sigortası satan bir şirkette çalışan Tony’nin kafası karışıktır ve sürekli Sam’e nişanlısını soracakken yanlışlıkla eski karısının adını söyler. Diğerlerine nazaran daha kiloludur. Yalnızlıktan muzdariptir ve uzun zamandır ipin ucunu bırakmış haldedir. Yaşlanmaktan korkmaktadır.

Üç arkadaş iki gün süren yolculuk boyunca hayatı, dostluğu, aşkı sorgularlar. Üçü de ölen arkadaşları Gareth’ı özlemektedir. Onları birleştiren, dengeyi sağlayan Gareth olmuştur daima. Onu kaybetmek kendi hayatlarını sorgulamalarına neden olmuştur.

Yazar Hakkında:

Peter Quilter evrensel temalı oyunlarıyla dünya genelinde farklı coğrafyalarda en çok sahnelenen yazarlardan biri olarak tanınmaktadır. Oyunları 40’ı aşkın ülkede sahnelenen ve 30 dile çevrilen ödüllü yazar Peter Quilter, ilk çıkışını West End’de Boyband Müzikali ile 1999 yılında yapmıştır. Oyunlarının sahnelendiği belli başlı yerler arasında Berlin, Londra, Cape Town, Johannesburg, Helsinki, Budapeşte, Moskova, Tel Aviv, Tokyo, Roma, Prag, Varşova, Amsterdam, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Sao Paolo, Toronto, Chicago, Madrid, Atina, Montreal, Sydney, Moskova ve New York sayılabilir. İngiltere Colchester doğumlu yazar, Leeds Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Kariyerine BBC Tv’de sunucu olarak başlayan Peter Quilter, 90’lı yıllardan itibaren oyun yazmaya başlamıştır. Peter Quilter, Kanarya adalarında yaşamaktadır.

Yazdığı tüm oyunlar sahnelenen şanslı yazarlardan olan Peter Quilter’ın Türkiye’de sahnelenen ilk oyunu Muhteşem Diva olmuştur. Oyun Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından 2017-2018 sezonunda sahnelemiş ve dört ödül kazanmıştır. Yazarın Judy Garland’ın yaşamının son dönemini anlatan müzikal oyunu “Gökkuşağının Sonu” oyunu “Judy” adıyla Pulse Tiyatro tarafından 2018-19 tiyatro sezonunda sahnelenmektedir.

Seçtiği konular, sıcak ve samimi diyaloglarıyla yarattığı evrensel karakterler hem seyirciler hem de eleştirmenler tarafından beğenilen yazarın Muhteşem Diva (Glorious!) , Gökkuşağının Sonu (End of The Rainbow), Oyuncu (The Actress), Perde! (Curtain Up), Jason’ı Kurtarmak(Saving Jason), Şöhret (Celebrity), Tek Başıma (Just the Ticket), Bestseller ve Aç Gözlerini (Open Your Eyes) oyunları da dilimize çevrilmiştir.

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Peter Quilter

Yazar : Peter Quilter

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Komedi

Bölüm : İki perde

Oyuncu Bilgisi : 3 E

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön