Flört Oyunu

 

Yaklaşık otuz yıllık beraberliğin ardından Richard’la Julia yakın zamanda boşanmışlardır. İkisi de yeni ilişki arayışıyla tanımadıkları çeşitli insanlarla randevulara çıkmaya başlamıştır. Ancak her şey planlandığı gibi gitmez, ve kendilerini bir dizi beklenmedik, eksantrik ve değişken olayların içinde bulurlar. Oyun hangi yaşta olursa olsun uzun bir ilişkinin ardından yeniden flört etmeye başlamanın çılgın olasılıklar dünyasına ve yeni bir partner seçiminin Titanik gemisinde şezlong seçmekten farksız bir macera olduğunu anlatan komik, eğlenceli bir “şu sıra bekâr” komedisi.

Yakın zamanda otuz yıllık evliliklerini sonlandıran Richard ve Julia artık yeni ilişkilere hazır olduklarını düşünerler. Ve otuz yılın ardından randevulara çıkıp flört oyununa yeniden dahil olmaya karar verirler. Dostlukları hâlâ devam eden çift bu süreçte de birbirlerinin yanında olurlar. Her yeni randevuyu birbirlerine haber veren çift bir güvenlik sistemi oluşturarak birbirlerine göz kulak olmayı seçerler. 

Usta yazar Peter Quilter’in 2023 yılı sonunda yazdığı “Flört Oyunu” boşanma psikolojisini irdelerken, uzun yıllar süren bir ilişkinin ardından yaşanan değişiklikler ve yalnızlıkla başa çıkma halini eğlenceli bir dille aktarıyor. 


Yazar Peter Quilter Hakkında:

Peter Quilter oyunları dünya genelinde farklı coğrafyalarda en çok sahnelenen yazarlardan biri olarak tanınmaktadır. Uluslararası başarı kazanan oyunları 40’dan fazla ülkede sahnelenen ve 30 dile çevrilen Peter Quilter’ın yazdığı son oyunu  “The Dating Game”  2023 yılında yazıldı.

Ülkemizde de çok sevilen yazarın oyunlarının sahnelendiği belli başlı yerler arasında Berlin, Londra, Cape Town, Johannesburg, Helsinki,  Budapeşte,  Moskova,  Tel  Aviv,  Tokyo,  Roma,  Prag,  Varşova,  Amsterdam,  Rio  de Janeiro, Toronto, Chicago, Madrid, Atina, Montreal, Sydney, Moskova ve New York sayılabilir. İngiltere Colchester doğumlu yazar, Leeds Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Kariyerine BBC Tv'de sunucu olarak başlayan Peter Quilter, 90'lı yıllardan itibaren oyun yazmaya başlamıştır.  Pek çok ödül kazanan ve iki kez Olivier Ödülüne aday gösterilen Peter Quilter’ın 2012’de yazdığı 3 Tony Ödülü  adaylığı  olan  ve  Judy  Garland’ın  son  dönemini  anlatan  “End  of  the Rainbow”(Gökkuşağının Sonu) adlı oyunu “Judy” sinemaya uyarlandı. Başrolü Renée Zellweger ‘in üstlendiği film büyük beğeni topladı ve Altın Küre, Bafta ve Oscar ödüllerini kazandı.  

Yazdığı tüm oyunlar sahnelenen şanslı yazarlardan olan Peter Quilter'ın Türkiye’de sahnelenen ilk oyunu dünya genelinde en çok sahnelenen oyunu “Glorious!” Muhteşem Diva olmuştur ve Ankara Devlet Tiyatrosu 2017-2018 sezonunda sahnelemiş ve oyun  dört  ödül  kazanmıştır. Yazarın Judy Garland’ın yaşamının son dönemini anlatan müzikal oyunu “Gökkuşağının Sonu” oyunu  “Judy”  adıyla Pulse Tiyatro tarafından  2018-19  tiyatro  sezonunda  ardından 2020-21 sezonunda Funda Mete rejisiyle Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenmiştir.  Curtain Up! (Perde! / Tuhaf Bir Miras Hikayesi) oyunu 2019/2020 sezonunda Bakırköy Belediye Tiyatroları tarafından ardından 2023-24 sezonunda Metin Arslan’ın uyarlaması ve rejisiyle İzmir Devlet Tiyatroları tarafından sahnelenmektedir. Tek  Başıma  (Just  The  Ticket) oyunu ise  2021-22  sezonundan bu yana üç sezondan bu yana İstanbul  Devlet  Tiyatrosu  tarafından sahnelemektedir.  

Seçtiği konular, sıcak ve samimi diyaloglarıyla yarattığı evrensel karakterler hem seyirciler hem de eleştirmenler tarafından beğenilen yazarın Muhteşem Diva (Glorious!), Gökkuşağının Sonu (End of The Rainbow),  Oyuncu (The Actress),  Şöhret (Celebrity),  Perde! (Tuhaf Bir Miras Hikayesi) (Curtain Up),  Jason'ı Kurtarmak (Saving  Jason),  Zirveye  Ulaşmak  (The  Hill),  Adım Adım (Step by Step), Aç Gözlerini (Open  Your  Eyes),  Bestseller (3 kişilik ve 6 kişilik versiyonları), İkinci Bahar (Autumn), Evde Mahsur Kalmak (Snowbound)  ve  Tek  Başıma  (Just  the  Ticket)  oyunları   dilimize çevrilmiştir.  

 

 

Yapıt Hakkında

Peter Quilter

Yazar : Peter Quilter

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Komedi

Bölüm : İki Perde

Oyuncu Bilgisi : 2 E - 2 K (Sayı esnektir. İstenirse 5 kadın 6 erkek 11 oyuncuyla sahnelenebilir)

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön