Swing

 

Yürekleri ısıtan bu müzikli danslı romantik komedinin Dünya Prömiyeri Fishamble Company tarafından 2013 yılında gerçekleştirildi ve oyun Dublin Fringe Festival’de Bewley’s Little Gem ödülünü aldı. Oyun 2016’da yeniden elden geçirilerek Fishamble tarafından uluslarası büyük bir turne gerçekleştirildi. Pek çok kez farklı tiyatrolar tarafından sahnelenen oyunun dört yazarı Swing’i yazabilmek ve sahneleyebilmek için önce dans dersleri aldılar. Oyun İrlanda genelinde turne yapmasının yanısıra Uluslararası turne de yaptı ve başta Dublin, Londra, New York, Canberra, Edinburgh, Paris olmak üzere Dünya genelinde pek çok yerde sahne aldı.

Alçakgönüllü grafik sanatçısı May erkek arkadaşının yokluğunda vakit geçirip sosyalleşmek için swing derslerine gelmeye başlar. Yakın zamanda boşanan ve iş hayatında da sıkıntılı günler yaşayan Joe ise ayrılık acısını ve iş hayatında yaşadığı sorunları aşmak üzere bir süredir dans derslerine gelmektedir. İrlanda’da yaşanan durgunluk döneminde işini kaybeden Joe, boşanmış ve çocuklu bir adamdır. Hep yanlış erkekleri seçen May ise üç senedir birlikte olduğu Simon ile sıradan bir ilişki yaşamaktadır. May ile Joe swing adımları üzerinden romantik ikilemler, aşk acıları, yaşam ve kariyer problemleri ile seçimlerini değerlendirirken yavaş yavaş yakınlaşırlar.

May ve Joe dans pistinde swing yapıp adım sayarlarken bir yandan başta pasif agresif dans eğitmenleri olmak üzere pek çok farklı karakterle tanışırlar. Dans kursunda karşılaştıkları bu karakterler, yaşlı adam George ve göz koyduğu Sally, şehre yeni taşınan Imelda, enerji ve ritim dolu genç eşcinsel Justin, İspanya’dan Noelia, Kuzey İrlanda’dan Regina ve taşradan gelen Sean gibi birbirinden farklı insanlardır. Hem komik hem yürek burkan bir dizi renkli karakter eşliğinde birlikte dans eder, eğlenir, flört eder, güler ve bizi de güldürürler.

Günümüzün internet üzerinden yaşanan aşkları düşünüldüğünde oldukça nostaljik ve romantik bir aşk hikayesi. Dansın dönüştücü ve iyileştirici gücüyle karakterler geçmişleriyle barışıyor, bir yandan swing öğrenirken bir yandan kendilerini tanıyor ve kendilerine verilen hayatı daha iyi değerlendirmek üzere yeni hayatlara yelken açıyorlar. Olabildiğince iyi yaşamak üzerine keyifli bir oyun.

Başta New York, Paris ve Edinburgh olmak üzere uluslararası bir hit olan Swing, müzik, dans ve aşk, durulmak, aptal gibi hissetmek, cesur olmak ya da şüpheleri olmak, elinden gelenin en iyisini yapmak, yeni şeyler denemek, kalıpların dışında düşünmek, herşeyi net görebilmek ve olabildiğince iyi yaşamak ve biraz da sallanmak hakkında bir romantik komedi.

Oyunun Yazarları Steve Blount , Peter Daly , Gavin Kostick ve Janet Moran hakkında:

Yazar, oyuncu Steven Blount hem sahnede hem de Tv ve sinemada Titanic, Game of Thrones, The Clinic, The Race, Breakfast in Pluto, Single-Handed ve End of Sentence gibi yapımlarda rol aldı. Ulusal ve uluslararası turne yapan Swing oyununun yazar ekibinde yeraldı.

İrlanda’da Rough Magic, Abbey, Gate, Fishamble gibi pek çok tanınmış tiyatroda sahne alan Peter Daly, tiyatro dışında Trivia, The Clinic, Fair City and Love is the drug, The Eamon Lowe Show gibi çeşitli radyo ve televizyon yapımlarında da rol aldı.
Tanınmış yazar Gavin Kostnick’in oyunları İrlanda, İngiltere ve Amerika’da sahnelendi. Fishamble Theatre Company ile çalışan Gavin Kostnick aynı zamanda verdiği dersler ve kurslar aracılığıyla yeni yazarlar yetiştirmektedir. Tiyatro sahnesi dışında televizyon ve çeşitli multi medya prodüksiyonlarında da rol almıştır.

Swing oyununun yazarlarından ve Dublin’de yaşayan oyuncu Janet Moran oyunculuk yanısıra yazar olarak da çeşitli eserler kaleme almıştır. 2018 yılında A Holy Show’u yazıp yöneten Janet Moran ardından My Romantic History adlı oyunu sahneye koymuştur.

 

 

 

Yapıt Hakkında

Steve Blount , Peter Daly , Gavin Kostick & Janet Moran

Yazar : Steve Blount , Peter Daly , Gavin Kostick & Janet Moran

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Romantik Komedi

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 1 E – 1 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön