Evde Mahsur Kalmak

 

Peter Quilter’ın 2020’de karantina döneminde yazdığı son oyunu olan Snowbound Ekim 2020’de Atina’da Gloria Theatre’da dünya prömiyerini yapacak.

2020 yılında yaşadığımız karantina dönemi ve beraberinde gelen sosyal izolasyon hepimizi etkiledi. Alışık olmadığımız kadar uzun süre evlerimizde mahsur kaldık. Kimimiz sıkıldık, kimimiz yeni bir şeyler öğrendik. Benzer bir durumda güvenli, konforlu evinizde bir yabancıyla mahsur kaldığınızı düşünebiliyor musunuz? Tanımadığınız biriyle mahsur kaldınız mı hiç? Üstelik yalnızlığına düşkün ve düzenli tertipli biriyseniz böyle bir durumda ne yapardınız? Münzevi bir yaşamı olan Patrick’in karşı karşıya kaldığı durum tam da bu. Kendini güvende hissettiği evinde rutinine sadık bir düzen tutturmuşken birden çalan kapıyla yaşamı değişir.

Birbirine yabancı ve farklı kişiliklere sahip iki kişi kar fırtınası yüzünden zorunlu olarak evde mahsur kalırlar. Birbirlerini çileden çıkarmamaya çalışarak bu süreci atlamaya çabalarlar. Arkadaşlık, yalnızlık, kahkahalar, gözyaşları, kar, şarap ve pizza üzerine keyifli dokunaklı bir komedi.

Patrick yalnız yaşamayı seven, alışkanlıklarına bağlı, ketum bir adamdır. Büyük bir kar fırtınası yaşanmaktadır, yetkililer sokağa çıkılmamasını zorunlu haller dışında evde kalınması gerektiğini söylemiştir. Ancak Patrick kar fırtınası sırasında kapısı çalınca şaşırır. Kapıyı çalan Judith arazinin öte tarafında yalnız yaşamaktadır ve Patrick’in aksine konuşkan bir kadındır. Ekmek, yumurta ve sohbet edebileceği birinin arayışındadır. Patrick bu beklenmedik konuğun bir an evvel gitmesini umar ancak kar fırtınası giderek şiddetlenir. Judith zor hava koşulları nedeniyle Patrick’in evinde mahsur kalır. Polisten medet uman Patrick onlardan da hayır görmez. Bu iki farklı karakterin zorunlu olarak bir süre daha birarada kalmaları gerekmektedir. Bu zorunlu beraberlik Patrick ve Judith’i nasıl etkileyecek, ilişkilerini hangi yöne götürecektir?

Yazar Hakkında

Peter Quilter oyunları dünya genelinde farklı coğrafyalarda en çok sahnelenen yazarlardan biri olarak tanınmaktadır. Uluslararası başarı kazanan oyunları 40’dan fazla ülkede sahnelenen ve 30 dile çevrilen Peter Quilter’ın son oyunu

“Snowbound” 2020 baharında korona virüs karantina döneminde yazıldı. Snowbound Ekim 2020’de Atina’da dünya prömiyerini yapacak.

Oyunlarının sahnelendiği belli başlı yerler arasında Berlin, Londra, Cape Town, Johannesburg, Helsinki, Budapeşte, Moskova, Tel Aviv, Tokyo, Roma, Prag, Varşova, Amsterdam, Rio de Janeiro, Toronto, Chicago, Madrid, Atina, Montreal, Sydney, Moskova ve New York sayılabilir. İngiltere Colchester doğumlu yazar, Leeds Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Kariyerine BBC Tv’de sunucu olarak başlayan Peter Quilter, 90’lı yıllardan itibaren oyun yazmaya başlamıştır.

Pek çok ödül kazanan ve iki kez Olivier Ödülüne aday gösterilen Peter Quilter’ın 2012’de yazdığı 3 Tony Ödülü adaylığı olan ve Judy Garland’ın son dönemini anlatan “End of the Rainbow”(Gökkuşağının Sonu) adlı oyunu “Judy” sinemaya uyarlandı. Başrolü Renée Zellweger ‘in üstlendiği film büyük beğeni topladı ve Altın Küre, Bafta ve Oscar ödüllerini kazandı.
Yazdığı tüm oyunlar sahnelenen şanslı yazarlardan olan Peter Quilter’ın Türkiye’de sahnelenen ilk oyunu dünya genelinde en çok sahnelenen oyunu “Glorious!” Muhteşem Diva olmuştur ve Ankara Devlet Tiyatrosu 2017-2018 sezonunda sahnelemiş ve oyun dört ödül kazanmıştır. Yazarın Judy Garland’ın yaşamının son dönemini anlatan müzikal oyunu “Gökkuşağının Sonu” oyunu “Judy” adıyla Pulse Tiyatro tarafından 2018-19 tiyatro sezonunda sahnelenmiştir. Curtain Up! (Perde! / Tuhaf Bir Miras Hikayesi) oyunu 2019/2020 sezonunda Bakırköy Belediye Tiyatroları tarafından sahnelenmiştir.

Seçtiği konular, sıcak ve samimi diyaloglarıyla yarattığı evrensel karakterler hem seyirciler hem de eleştirmenler tarafından beğenilen yazarın Muhteşem Diva (Glorious!) , Gökkuşağının Sonu (End of The Rainbow), Oyuncu (The Actress), Şöhret (Celebrity), Perde!(Tuhaf Bir Miras Hikayesi) (Curtain Up), Jason’ı Kurtarmak(Saving Jason), Zirveye Ulaşmak (The Hill), Aç Gözlerini(Open Your Eyes), Bestseller ve Tek Başıma (Just the Ticket) oyunları da dilimize çevrilmiştir.

Muhteşem Diva (Glorious!) oyunu Ankara Devlet Tiyatrosu, Gökkuşağının Sonu(End of the Rainbow) oyunu Judy adıyla İstanbul Pulse Tiyatro, Perde! Tuhaf Bir Miras Hikayesi (Curtain Up) oyunu Bakırköy Belediye Tiyatrosu tarafından sahnelenmiştir.

2020-21 sezonunda Ankara Devlet Tiyatrosu (End of the Rainbow) Gökkuşağının Sonu oyununu, İstanbul Devlet Tiyatrosu ise Tek Başıma (Just The Ticket) oyununu sahneleyecektir.

 

 

Yapıt Hakkında

Peter Quilter

Yazar : Peter Quilter

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Komedi

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 1 E– 1 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön