Mükemmel Partner

 

Miro Gavran’ın son oyunu “Mükemmel Partner”, dünya prömiyerini Gavran Theatre’da Haziran 2020’de yaptı. Oyun yazarın daha önce yazdığı 3 farklı kıtada 14 ülkede 20 prömiyer yapan ve dilimize de çevrilen (The Doll) “Bebek “oyunuyla benzerlikler taşıyor ancak bu kez partnerinden memnun olmayan ve yerini bir androidle doldurmaya çalışan karakter bir kadın.

Dört yıldır birlikte olduğu partneri Philip’den memnun olmayan kariyer odaklı başarılı iş kadını Tina terfi ederek başka şehre taşınmasını fırsat bilerek ondan ayrılır. Ancak aradan geçen bir yılda yalnızlık çeken Tina her kadının hayalini süsleyen mükemmel erkeğin yerine geçecek android erkeği yaratabileceğini söyleyen bilim adamı Barbara’ya başvurur. Adaylar arasından sıyrılarak deneme süreci için seçilen Tina kendi istekleri doğrultusunda tasarlanan kişiye özel android partnerine kavuşur. Başlarda herşey mükemmel gitse de bir süre sonra bu mükemmel partner ona yetmemeye başlar. Değiştirmek istediği, terkettiği Philip’i özlemektedir. Ancak Philip’in hayatında artık bir başkası vardır üstelik evlenmek üzeredir.

Hırvatistan’da hem ülke içinde hem yurtdışında oyunları en çok sahnelenen yazar olan Miro Gavran’ın son komedisi modern kadın ve erkek ilişkilerine eğlenceli bir yorum getiriyor. Günümüz insanının yalnızlığını ve çaresizliğini, sanal dünyanın, robotların çevrelediği 21. Yüzyıl insanını anlatan oyun sanal, kurmaca bir ilişkinin gerçek insanlarla sahici ilişkiler yaşamakla kıyaslanamayacağını, gerçek insan iletişiminin yerini hiçbir şeyin alamayacağını vurguluyor. Hali hazırda işaretlerini gördüğümüz gelecekte yaşanacaklara dair öngörüler bu oyunda ikna edici karakterler ve mizahi bir dille anlatılıyor.

Yazar Miro Gavran Hakkında:

3 Mayıs 1961 Zagreb doğumlu yazar Miro Gavran kuşağının en üretken ve tanınmış yazarlarındandır. Üniversite eğitimini Tiyatro, Sinema ve Televizyon bölümünde dramaturgi alanında tamamlayan Miro Gavran’ın ilk oyunu 22 yaşında yayınlanmıştır. İlk olarak dramaturg ve yönetmen olarak 1993 yılında Zagreb’de ünlü ITD Tiyatrosunda çalışmaya başlamıştır.
Kısa hikayeleri, romanları ve oyunlarıyla tanınan ve hem ülkesinde hem de dünya genelinde evrensel temalı eserleriyle sevilen yazarın eserleri 40’dan fazla dile çevrilmiş ve eserleri Hırvatistan dışında ABD, Rusya, Almanya, Polonya, Hindistan, İsrail, Bulgaristan, Arnavutluk, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Slovenya, Brezilya, Macaristan, Avusturya, Japonya gibi pek çok ülkede 330’dan fazla tiyatro tarafından sahnelenmiştir.

Eleştirmenlerin ve seyircilerin büyük beğenisini kazanan eserlerinde yaşamdan olaylara mizahi bir bakış açısıyla yaklaşan yazarın karakterleri yaşayan, canlı karakterlerdir ve evrensel temaları sayesinde çok farklı kültürlere de hitap edebilmekte bu yüzden tüm eserleri farklı ülkelerde sahnelenmektedir. Miro Gavran hem ülkesinde hem de yurtdışında oyunları en çok sahnelenen yazarlar arasındadır.

Oyunlarının yanısıra 10 çocuk ve gençlik kitabı ve on romanı yayınlanmış ve pek çok dile çevrilmiştir. Ulusal ve Uluslararası yirmiyi aşkın ödüle sahip olan yazar 2002 yılında oyuncu eşi Mladena Gavran ile Gavran Tiyatrosu’nu kurmuştur. Çiftin oğulları Jakov da oyuncudur. 2003 yılından itibaren kendi ülkesi dışında Slovakya’da adına düzenlenmeye başlanan GavranFest adlı uluslararası tiyatro festivali tüm dünyada bir ilktir. Trnava Slovakya’da başlayan Festival ardından 2013 yılında Krakow Polonya’ya taşınmıştır ve 2016 itibariyle Çek Cumhuriyeti’nde Prag’da gerçekleştirilmektedir.
Yazarın (Lutka-The Doll) “Bebek”, ve (Muz moje zene-My Wifes Husband) “Karımın Kocası” oyunları da dilimize çevrilmiştir.

 

 

Yapıt Hakkında

Miro Gavran

Yazar : Miro Gavran

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Komedi

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 1 E – 2 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön