Karımın Kocası

Birbirinden habersiz iki ayrı ülkede iki ayrı şehirde yaşayan ve beş yıldır aynı kadınla evli iki erkek. Biri Split’de diğeri ise Lubliyana’da yaşamaktadır. Eşlerden biri şüphelenip karısının cebinde bulduğu evlilik belgesi ile gerçeği öğrenir. Karısına bir şey söylemez ve diğer eşle tanışmaya gider. Ancak önce öfke, kıskançlık gibi duygularla başlayan ilişkileri dostluğa dönüşür. Biri Dalmaçyalı diğeri Slovenyalı iki erkek durumlarını değerlendirip ortak karılarıyla ilgili bir karara varmaya çalışırlar. Ancak bu karar hiç de kolay olmayacaktır. Üstelik ortada her ikisine de ait olmayan bir de kız çocuğu vardır. Yaşları ilerleyen bu iki adam yeni bir eş bulmakta zorlanacakları için ikisi de eşlerinden kolay kolay vazgeçemeyecektir. Ancak her üçünü de memnun edecek bir sonuç mümkün müdür? Yoksa her iki evlilik de sona mı erecektir?

Lubliyana – Zagreb arası trende hostes olarak çalışan Eve, iki ülke arasında gidip gelirken kendine bir eş daha edinmiştir. İki gün boyunca Lubliyana’daki eşiyle, iki gün boyunca Split’deki eşiyle yaşamaktadır. Eşlerinden biri evi derleyip toparlamakta ve kızına babalık etmekte iyiyken diğerinin ise aşçılığı iyidir. Bu durumu yıllarca her iki eşinden de saklamayı başarsa da günün birinde sırrı açığa çıkar.

Dünya prömiyerini 1991 yılında Zagreb’de yapan oyun Hırvatistan dışında ABD, Hindistan, İsrail, Bulgaristan, Arnavutluk, Romanya, Sırbistan, Rusya, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Yunanistan, Fransa, İspanya gibi pek çok ülkede sahnelenmiştir. Oyun 2013 yılında Litvanya’da “How to Steal a Wife” adıyla sinemaya uyarlanmıştır. Filmi Donatas Ulvydas yönetmiştir. Oyun Moskova’da düzenlenen “Amurska Festival’ inde üç ödüle layık görülmüştür.

Yazar Hakkında

3 Mayıs 1961 Zagreb doğumlu yazar Miro Gavran kuşağının en üretken ve tanınmış yazarlarındandır. Üniversite eğitimini Tiyatro, Sinema ve Televizyon bölümünde dramaturgi alanında tamamlayan Miro Gavran’ın ilk oyunu 22 yaşında yayınlanmıştır. İlk olarak dramaturg ve yönetmen olarak 1993 yılında Zagreb’de ünlü ITD Tiyatrosunda çalışmaya başlamıştır.

Kısa hikayeleri, romanları ve oyunlarıyla tanınan ve hem ülkesinde hem de dünya genelinde evrensel temalı eserleriyle sevilen yazarın eserleri 40’dan fazla dile çevrilmiş ve eserleri Hırvatistan dışında ABD, Rusya, Almanya, Polonya, Hindistan, İsrail, Bulgaristan, Arnavutluk, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Slovenya, Brezilya, Macaristan, Avusturya, Japonya gibi pek çok ülkede 330’dan fazla tiyatro tarafından sahnelenmiştir. Eleştirmenlerin ve seyircilerin büyük beğenisini kazanan eserlerinde yaşamdan olaylara mizahi bir bakış açısıyla yaklaşan yazarın karakterleri yaşayan, canlı karakterlerdir ve evrensel temaları sayesinde çok farklı kültürlere de hitap edebilmekte bu yüzden tüm eserleri farklı ülkelerde sahnelenmektedir. Miro Gavran hem ülkesinde hem de yurtdışında oyunları en çok sahnelenen yazarlar arasındadır.

Ulusal ve Uluslararası yirmiyi aşkın ödüle sahip olan yazar 2002 yılında oyuncu eşi Mladena Gavran ile Gavran Tiyatrosu’nu kurmuştur. Çiftin oğulları Jakov da oyuncudur. 2003 yılından itibaren kendi ülkesi dışında Slovakya’da adına düzenlenmeye başlanan GavranFest adlı uluslararası tiyatro festivali tüm dünyada bir ilktir. Trnava Slovakya’da başlayan Festival ardından 2013 yılında Krakow Polonya’ya taşınmıştır ve 2016 itibariyle Çek Cumhuriyeti’nde Prag’da gerçekleştirilmektedir.

 

 

Sahnelendiği Tiyatrolar

Tiyatro Ak’la Kara, İstanbul (2019-2020)

 

 

 

Yapıt Hakkında

Miro Gavran

Yazar : Miro Gavran

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Komedi

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 2 erkek - 1 kadın

Oyun Arşivi Kategorisine Geri Dön