Cezalı

 

Londra’da dünya prömiyeri yapan bol ödüllü oyun hemen ardından New York’da Amerika prömiyerini yaptı. 14 dile çevrildi, Kuzey Amerika’da ABD’de (New York, Houston, New Orleans, Ohio, Atlanta, Florida ve Şikago gibi pek çok şehirde) ve Kanada’da, Güney Amerika’da Meksika’da, Avrupa’da İngiltere, İskoçya, Fransa, İspanya, Almanya’da, Asya’da İsrail’de, Yeni Zelanda’da ve Avustralya’da Melbourne ve Sydney’in de aralarında bulunduğu 19 farklı ülkede 140 farklı tiyatro tarafından sahnelendi. Seyircinin yanısıra eleştirmenlerin de büyük beğenisini kazanan oyun 2013 yılında Guardian ve London Evening Standart gazeteleri tarafından yılın en iyi on oyunu arasında gösterildi.

Müziklerini Tony ödüllü Jeanine Tesori’nin besteleyeceği opera uyarlaması için Metropolitan Opera çalışma başlattı. Tiyatroda daha önce pilot rolünü üstlenen Anne Hathaway’in başrolde olacağı bir film prodüksiyonu yapılacağı açıklandı.

Oyun 21. Yüzyıl savaşlarındaki belirsizlikleri, herkesin gözetim altında olduğunu ve bir dron saldırısının her an hayatlarını ellerinden alacağından habersiz yaşayan insanları, bir askerin görev ve aile yaşamı arasındaki yaşadığı bocalamayı irdeliyor.

30’lu yaşlarında yüksek performanslı bir F16 savaş uçağı pilotunun beklenmedik hamileliği yüzünden gökyüzündeki görkemli ve heyecanlı kariyeri yön değiştiriyor. Aile, kariyer, tutku, av, avcı, yaşam ve ölüm etrafında dönen pek çok karar ve zorlukla mücadele veren kadın pilot göklerden karaya inmek zorunda kaldıktan sonra tanımadığı yeni uzaktan kumandalı bir savaşın içine giriyor.

Doğum sonrası kızını büyütürken uçağına, gökyüzüne hasret duyan pilot bir süre sonra dayanamaz ve işinin başına dönmek ister. Komutanı ona artık Irak’ta işlerinin bittiğini yeni bir savaş alanlarını olduğunu ve yepyeni bir uçağı olacağını söyler. Ancak bu uçak bir F16 değil bir drone olacaktır. Vegas yakınlarındaki askeri üste park halindeki klimalı bir karavandan Ortadoğu’da kullanılan dronları kullanması için görevlendirilir. Bu yeni insansız uçaklar sürekli uçabilir ve tepeden tırnağa kameralar, füzeler ve başka ölümcül cihazlarla donatılmıştır. Vegas’taki koltuğundan talimat göndermesi bir buçuk saniyesini alır yalnızca. Her gün yaşam ve ölüm arasındaki kararı bir butona basarak verecektir. Henüz resmi bir kullanımı olmasa da o artık şimdilerde askerlerin deyimiyle Hava Kuvvetlerinden, Koltuk Kuvvetlerine atanmıştır!

Alışkın olduğu savaş alanından, gökyüzünden ve sevgili uçağından uzakta 12 saatlik vardiyalarla gerçeküstü bir savaşa uzaktan kumandayla katılmaya alışma mücadelesi vermeye başlar. Artık her gün savaşa gidip akşam evine, ailesine dönecektir. Gündüzleri gri ekrandan izlediği teröristleri avlarken akşamları da bir eş ve anne olur. Ancak bir süre sonra gerçek ve hayal birbirine girmeye başlar.

Oyunun aldığı ödüller:

Lucille Lortel Award for Outstanding Solo Show
Scotsman Fringe First Award
British Council Recommendation
Off-West End Theatre Award for Best Production
The Smith Prize
NNPN Rolling World Premiere
Theatre Netto Festival Prize
Adelaide Fringe Critics’ Circle Award
Adelaide Fringe Peace Foundation Award
The Advertiser Life imitates Art Award
SundayMail Solo Theatre Award
Arizona Daily Star Mac Award for Best Drama

Finalist olduğu ödüller:
Short-listed for the James Tait Black Prize for Drama
Short-listed for the Amnesty International Freedom of Expression Award

Yazar Hakkında:

Park Ridge Illinois doğumlu George Brant lisans eğitimini Northwestern Üniversitesi’nde tamamladı. Ardından yüksek lisansını Texas Üniversitesi Michener Center’da yazarlık alanında yaptı. Bol ödüllü yazarın oyunları Amerika’da pek çok başarılı topluluk tarafından sahnelendi. Amerika dışında Avrupa’da İngiltere, Almanya, İspanya’da, Avustralya’da ve ayrıca İsrail’in de aralarında bulunduğu pek çok ülkede oyunları sahnelenen yazar dünya çapında pek çok değerli ödül aldı. Seçtiği ilginç konular, etkileyici diyalogları, sahici karekterleriyle eleştirmenlerin ve seyircilerin beğenisini kazanan yazarın oyunları (Grounded ve Three Voyages of the Lobotomobile) ilk kez Türkçe’ye çevrildi.

 

 

 

Sahnelendiği Tiyatrolar

Evren Kardeş, İstanbul (2022-2023)

 

 

 

Yapıt Hakkında

George Brant

Yazar : George Brant

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Dram

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 1 Kadın (30'lu yaşlarında)

Oyun Arşivi Kategorisine Geri Dön