Girişim

 

İlk olarak 2017’de Edinburgh Festivali’nde sahnelenen ve Fringe First Ödülü alan oyun hemen ardından New York Soho Playhouse ve New York Brick Theatre’da sahnelenmiştir.

Hızla akan kısa sahnelerden oluşan bu gerçeküstü komedide kurumsal iş dünyasının rekabet dolu ortamında yaşananlar aktarılıyor.

İşinizin bir kabus olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bir daha düşünün. Batmakta olan şirketini kurtarmaya çalışan bu dört çalışandan biri olmadığınız için şükretmelisiniz.

Amerika’da büyük bir kurumsal şirketin merkezi olan gökdelende finans bölümünde çalışan dört iş arkadaşı şirketlerinin çöküşe geçtiği dedikoduları yüzünden paniğe kapılırlar. Geçim kaynakları ve hayatları tehdit altındadır. Durumu kötüye giden, borsada hisse değerleri düşüşe geçen şirketlerini kurtarmak için girişimde bulunmaya karar verirler. Şirketi kurtaracak bir teklif dosyası hazırlayacaklardır.

Epostaları hacklemek, acil durum planı hazırlamak, ya da hayvan kurban etmek bir işe yarayabilir mi? 24 saat boyunca gece gündüz çalışarak şirketi kurtaracak fikirler üretmeye çalışırlar. Şirketin görmediğimiz yönetim kurulu başkanı çalışanlarda korku uyandırmaktadır. Değil onunla tanışmak, yönetim katına çıkmayı hayal etmek bile zordur. Girişimci dörtlü birlikte proje teklifi hazırlamaya başlarlar. Ancak bir süre sonra aralarında anlaşmazlıklar çıkar ve ekip ikiye bölünür. Birbirine rakip haline gelen çalışma arkadaşları ikili ekipler halinde zamana karşı yarışarak şirketi kurtarma projelerini tamamlamaya çalışırlar. Bu süreçte tuhaf durumların içine sürüklenseler de sonunda tamamlarlar ancak onları bekleyen sürprizden habersizdirler.

 

Yazar Hakkında :

Michigan Ann Arbor doğumlu Amerikalı oyun yazarı, gazeteci ve editör Brian Parks New York’ta yaşamaktadır. Brown Üniversitesi mezunu olan yazar Brooklyn Üniversitesi’nde oyun yazarlığı alanında yüksek lisans yapmıştır. Bir dönem Village Voice’da Kültür Sanat Editörlüğü ve Obie Ödülleri Jüri başkanlığı yaptı.

Oyun yazarı olarak hızlı akan, seri ve keskin kara komedileriyle tanınan ödüllü yazarın eserleri Amerika’nın yanısıra Avrupa’da pek çok ülkede sahnelendi. Preston Sturges ve Tom Stoppard’dan ilham aldığını söyleyen yazarın favori oyun yazarları Mac Wellman, Richard Foreman, Maria Irene Fornes ve Tom Stoppard.

Yazarın iki oyunu Enterprise ve Goner ilk kez Türkçeye çevrildi.

 

 

 

Yapıt Hakkında

Brian Parks

Yazar : Brian Parks

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Sürreal Kara Komedi

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 4  (Oyuncuların yaşı, cinsiyetleri, ırkları konusu esnektir. Prodüksiyona bağlı olarak değişebilir)

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön