Judy (Gökkuşağının Sonu)

END-jumbo“Gökkuşağının Sonu” efsanevi ve unutulmaz sanatçı Judy Garland’ın yaşamının son dönemi hakkında müzikal bir oyun.. İnsanları eğlendirmeyi iyi bilen şov dünyasının dev yıldızı Judy Garland’ın en sevilen eserlerinin yer aldığı oyunda göz kamaştırıcı şöhretinin yanı sıra travmatik, eğlenceli, çalkantılı ve mücadeleyle dolu kısa yaşamından bir kesit aktarılıyor.  Bir süreden beri gözlerden uzak olan Judy Garland yeni nişanlısı ile Londra’ya gelir ve Ritz Otele yerleşir. 1968 Noelinde 6 hafta boyunca en popüler mekanlardan biri olan Bernard Delfont’a ait  “The Talk of The Town” adlı ünlü müzikholde sahneye çıkacaktır. 46 yaşındaki Judy son nişanlısı ve menajerliğini de üstlenen Mickey Deans ile Londra’ya gelir. Judy’nin mali sıkıntıları nedeniyle bu konser serisini tamamlaması gerekmektedir. Londra’da eski arkadaşı ve piyanisti olan Anthony ona sahnede piyanoda eşlik edecektir.

Çocukluğundan itibaren çalıştığı stüdyoların sahipleri, annesi, çevresindekilerin bir nevi kurbanı olarak hap kullanmaya başlayan giderek bağımlı olan ve kısacık ömrünü iniş çıkışlarla ve çoğu zaman mutsuz geçiren Judy Garland kalabalıklar ve spot ışıkları altındaki yaşamında hep koşulsuz sevgiyi, huzuru ve güveni aradı. Ve attığı her adımda ne olursa olsun dürüst davrandı. Çok yönlü renkli kişiliği ve bir çok alandaki yetenekleriyle eğlence dünyasının dehası olarak anılan efsanevi sanatçı Judy Garland’ın hayatı inişli çıkışlı, bağımlılıkla mücadele ederek, başarısız evlilikler ve istemediği halde yapmak zorunda bırakıldığı pek çok şeyle dolu geçer, defalarca intihar girişiminde bulunur ve ne yazık ki 47 yaşında oldukça genç yaşta aşırı doz ilaçla sona erer.

Peter Quilter oyunları dünya genelinde farklı coğrafyalarda en çok sahnelenen yazarlardan biri olarak tanınmaktadır. Oyunları 40’ı aşkın ülkede sahnelenen ve 30 dile çevrilen ödüllü yazar Peter Quilter’ın yazdığı Üç dalda Tony Ödülü adayı, En iyi yeni oyun dahil dört dalda Olivier Ödülü adayı olan oyun 2005 yılında Avustralya’da Sydney Opera House’da dünya prömiyerinin ardından yayınlanmıştır. 2010’da Londra, West End’de, Trafalgar Studios, 2012 NY Broadway’de Belasco Theatre’da prömiyer yapmıştır. Dünya genelinde oldukça popüler olan ve pek çok tiyatro tarafından sahnelenen oyun Amerika, İngiltere ve Avustralya’da pek çok şehirde, Brezilya’da, Kanada Montreal, Vancouver ve Ontario’da, Portekiz Lizbon’da, , Arjantin Buenos Aires’de, Meksika Mexico City’de, Japonya Tokyo’da, Rusya Moskova ve St.Petersburg’da, Romanya Bükreş’de, İsrail Tel Aviv’de, İtalya Roma’da, Almanya Berlin’de sahne almıştır.

 

 

Sahnelendiği Tiyatrolar

Pulse Tiyatro, İstanbul (2018-2019)

 

Yapıt Hakkında

Peter Quilter

Yazar : Peter Quilter

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Müzikal Drama

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 3 erkek - 1 kadın (1 erkek oyuncu 3 farklı karakteri canlandırır)  

Oyun Arşivi Kategorisine Geri Dön