Kedinin Pençesi

 

“Yeni Dünya” isimli çevreci örgüt, dünyadaki suların endüstriyel atıklarla kirlenmesine karşı mücadele vermektedir. Ülkedeki gazetelerin tamamının, manifestolarını yayınlamaları talebiyle sıradan bir bürokrat olan David Darling’i kaçırmışlar ancak olayın üzerinden geçen beş haftalık süreye rağmen olumlu sonuç elde edememişlerdir. Bunun üzerine Beyaz Saray yakınlarında bombalı bir arabayla pek çok kişinin öldüğü bir saldırı gerçekleştirirler ve dikkatleri üzerlerine çekmek için ünlü televizyon habercisi Jessica Lyons’ı kaçırırlar.

Jessica’nın örgüt lideri Victor, militan Cathy ve rehine Darling’le yaptığı röportajlar “Kim haklı?”, “Ne doğru?”, “Terör ne?”, “Terörist kim?” sorularını, toplumdaki, sistemdeki çarpıklıkları, medyanın toplum üzerindeki etkisini gözler önüne serer.

Daha yüce bir amaç uğruna yapılan kötülük hâlâ kötülük müdür? Peki, bunun cevabını kim verir?

Usta oyun yazarı William Mastrosimone’nin yazdığı “Kedi Pençesi” nde iyi niyetli eylemlerin ne zaman yoldan çıkıp teröre dönüştüğü, idealist tutkunun ne zaman toplumsal tehdit haline geldiği gibi karmaşık sorunlar çok katmanlı incelenmekte ve nefes kesen bir gerilimle başarılı bir şekilde anlatılmaktadır.    

 

Sahnelendiği Tiyatrolar

MSSF Bilkent Oda Tiyatrosu, Ankara (2015-2016)

 

Yapıt Hakkında

William Mastrosimone

Yazar : William Mastrosimone

Eylül Aktürk

Çevirmen : Eylül Aktürk

Tür : Dram

Bölüm : Tek Perde

Oyuncu Bilgisi : 2 E - 2 K

Oyun Arşivi Kategorisine Geri Dön