Beyinsiz Gornunk’un Muhteşem Yaşamı

 

Gornunk düşüncelerinden dolayı büyük acı çekiyordur. Yaşamdaki her şey her an ona acı veriyordur. Bir gün bir kriz içinde uyanır. Derhal ameliyata alınır. Ve ameliyatta Gornunk’un artık beyninin bir işlevi olmadığını görüp çıkarıp alırlar. Herkes onun artık öldüğünü düşünürken Gornunk yaşamaya devam eder. Hatta eskisinden daha iyidir. Tüm ülke çalkalanır. Gornunk’a önce sempati, sonra hayranlık, daha sonra ise inanılmaz bağlılık duyarlar.

Ve baskılar sonucu Gornunk başkanlığa aday olur ve kazanır. Herkes pek bir mutludur. Gornunk beyinsiz olduğu için hiçbir şeyi önemsemez, hiçbir tehlikeyi sezmez ve hiçbir şeyi kendine dert etmez. Ancak ülke kötüye gider, önce savaş çıkar ve ardından büyük bir yoksulluk başlar. Gornunk’u indirirler. Gornunk beş parasız ve hiç kimsesiz kalmıştır. Bir gün tesadüf eseri çektiği bir video viral olur ve Gornunk internet fenomeni olur. Milyonlarca takipçisi olur. Çok büyük para kazanır. Kendisi ve ailesi altından evde yaşarken bir haber düzenlerini alt üst eder. Gornunk’a bir bağışçıdan beyin çıkmıştır. Aile Gornunk’a beyin nakledilmesini istemez. Çünkü o zaman düşünmeye başlayacak ve bütün o saçmalıkları yapamayacaktır. Ancak aileden habersiz bir şekilde ameliyata alınır ve Gornunk’a bir şair beyni nakledilir. Aile fakirleşir. Bütün sevdikleri Gornunk’u terk eder. Gornunk yeni beyniyle yalnız ve terk edilmiş kalır.

Yazarın notları ;

Bilgi ve bilgisizliğin, aklın ve akılsızlığın, düşünce ve düşüncesizliğin çağımızdaki birbirine karışmış tuhaf algısı üzerine çılgın bir komedi Beyinsiz Gornunk’un Muhteşem Yaşamı. Beyinsiz bir insanın nasıl baş tacı edildiği, nasıl yükseldiği ve zamanla bunun herkes tarafından nasıl kanıksandığı, insan doğasının artık hiçbir şeye şaşırmamasının bir parodisi oyun aynı zamanda. Kabareyi anımsatan sahneler, gerçeküstü sayılabilecek şaşırtıcı ama eğlenceli durumlar ve şarkılarıyla müzikal komedi tadında eğlenceli, renkli ve çılgın bir oyun Gornunk.

 

 

Yapıt Hakkında

Levent Tülek

Yazar : Levent Tülek

Tür : Komedi

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 7 Erkek - 4 Kadın (Oyuncu sayısı değiştirilebilir, oyuncular birkaç farklı karakter oynayabilir)    

Yeni Yerli Oyunlar Kategorisine Geri Dön