Biyografi

1964 yılında doğdu. Fenerbahçe Lisesi’nde okurken tiyatroya başladı. İstanbul Üniversitesi Sosyal Antropoloji ve Mimar Sinan Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu.

 

1978-79 yıllarında Üsküdar İAST sahnesi ve Kadıköy Deneme Sahnesi’nde çalışmalara katıldı. 1982 yılından sonra günümüze kadar sırasıyla Hadi Çaman Yeditepe Oyuncuları, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Tiyatora, Dormen Tiyatrosu ve Tiyatrokare gibi topluluklarla çalıştı. Kendi adına kurduğu ve kendi oyunlarını oynadığı İstanbul Komedi Tiyatrosu ise 1996-98 yılları arasında İstanbul ve Anadolu’da faaliyet gösterdi…Bu tiyatro grupları ile aşağıda belirtilen oyunları gerek yurt içinde gerekse yurt dışındaki turnelerde ve festivallerde oynadı.

Yazarlığa ise profesyonel olarak 1983 yılında TRT İstanbul radyosunda Gecenin İçinden adlı programa skeçler yazarak başladı.Ardından aynı programa Hadi Çaman-Füsun Önal ikilisi ve Ali Poyrazoğlu için radyo parodileri yazdı. Ali Poyrazoğlu Tiyatrosunda oynanan Seçimler ve Dünyalar adlı kabare piyeslerinin metinlerinin bir kısmını yazdı. Aynı yıllarda TRT için bayram programları ve Cumhur Atalay’ın yapımcılığını yaptığı Aramızda Kalsın adlı komedileri yazdı. 1986 yılında İstanbul Belediyesi’nin düzenlediği bir yarışmada öykü ödülü aldı. Yazarlık deneyimini ve kariyerini çok ses getiren TRT yapımı Kim Bunlar’ın metinlerinin büyük bir kısmını yazarak pekiştirdi. Ardından TRT-INT için Almanya’ya gitti ve orada Gutten Morgen adlı bir diziyi yazıp oynadı. Kadir Yılmaz’ın yönettiği bu diziden sonra Türkiye’de Star 1 televizyonu için Salı Pazarı adlı eğlence programının skeçlerini yazdı ve oynadı. Yine Star televizyonunda Alçak Basınç ve Olmaz Böyle Şey adlı komedi programlarının yazar ve yönetmenliğini yaptı. HBB TV’de Levent Kazak’la Levent ve Levent adlı bir show programı hazırladı. 1997 ve 1998 yıllarında İnterstar için İftar Tatlısı programlarını hazırladı ve yönetti. 1995 yılında ise yine İnterstar’da Arka Sokak adlı yazlık komedi programını yazdı ve yönetti. Tülek ayrıca TRT FM radyosunda Pelinsu Pir ile “Bir Kadın Bir Erkek Pelinsu Pir-Levent Tülek” adlı program ile, yine Pelinsu Pir ile Ülke TV’de “Ciddi Olamazsın” adlı canlı sohbet programının hazırlayıcısı ve sunuculuğunu yaptı

Ayrıca bir çok TV dizisinde oyunculuk ve sunuculuk yaptı. Oyunculuğun yanı sıra TRT İstanbul Radyosu için skeçler ve “Arkası Yarın” piyesleri yazıyor. Ayrıca tiyatro oyunu yazarlığı ve öykü çalışmalarına devam ediyor. 2007’de Sel Yayıncılık’tan “Lümpen Sözlüğü” adında çok ses getiren kitabı yayınlandı.Sonraki kitabı “Klişeler Sözlüğü-70 Milyon Bizi İzliyor” ise 2008 Eylül ayında yine Sel Yayıncılık’tan piyasaya çıktı.

Levent Tülek sanat hayatına halen Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda oyuncu ve yönetmen olarak devam ediyor.

Yurt içi
tiyatro
Yurt dışı
tiyatro
Yapıtlarının İşlemeleriyle İlgili Temsil Alanlarımız
kitapsinemaDiğer

Bütün Yapıtları

Oyunları :

 

Radyo Oyunları :

  • Böcekli Kasabanın Esrarı
  • Yanlış Numara

 

Diğer Eserleri :

  • Lümpen Sözlüğü (2007)
  • Klişeler Kitabı (2008)