Anne Boleyn

 

Dünya prömiyeri Temmuz 2010’da Londra’da Shakespeare’s Globe Theatre’da yapılan oyun 2011’de yeniden Globe’da sahnelenmesinin ardından 2012’de English Touring Theatre ortak yapımıyla turneye çıktı. 2011 yılında seyirci seçimleriyle belirlenen en iyi yeni oyun ödülünü (WhatsOnStage Award for Best New Play) almıştır. 

Kral VIII. Henry’nin hırslı ikinci karısı Anne Boleyn’in düşüş hikayesi başkalarının çoğunlukla da erkeklerin bakış açısından pek çok kez anlatıldı. Şimdi sıra Anne’de. Henry bir erkek varisi, Anne’i ve boşanmayı istiyor. Henry’nin entrikacı danışmanları Thomas Cromwell ve Kardinal Wolsey’in bakış açılarıysa tamamen farklı onlara göre seks ve politika nadiren biraraya gelir. Henry’nin metreslerinden biri olmakla yetinmeyen zeki Anne, meşru bir evlilik istiyor. İnançlı bir kadın olarak bir yandan da Protestan reformları için bir fırsat yakalıyor. Anne’in dini coşkusu ona düşmanlar kadar müttefikler de kazandırıyor. Henry’ye bir erkek varis verme konusundaki başarısız girişimleri ve Henry’nin Anne’in nedimelerinden birine karşı yeni keşfettiği ilgisi arasında, Londra Kulesi’ndeki idam sehpasında bir randevusu olması çok uzun sürmüyor. Evliliği ve ölümü İngiltere’yi sonsuza dek değiştiren Anne Boleyn’in hikayesine farklı bir bakış.

Bu çekici ve zeki revizyonist tarihi oyun inançları olan bir kadının kraliyet hırsı, şehvetli ilişkiler ve değişen bağlılıklarla dolu bir dünyada nasıl yol aldığını inceliyor. Oyun, Anne Boleyn’in Kral VIII. Henry ile evliliğinin revizyonist tarihini içeriyor ve Londra’da iki farklı zaman diliminde geçiyor: Kral VIII: Henry’nin sarayı (1527-1536) ve Kral I. James’in sarayı (1603-1604) arasında. Oyun yazarı Howard Brenton Anne Boleyn’i, kraliyet hırsları romantizmin yanısıra reform arzusuyla beslenen dindar bir Protestan olarak yeniden canlandırıyor. Oyunun merkezinde Anne’in bakış açısı yer alıyor ve Anne sonunda hikayenin kendi tarafını anlatma şansı buluyor.


YAZAR HAKKINDA

1942 Portsmouth, Hampshire doğumlu İngiliz oyun yazarı ve senarist Howard Brenton Chichester Erkek Lisesi'nde eğitim gördü. Ardından Cambridge St Catharine's College'da İngiliz Edebiyatı okudu. Cambridge'deyken yazdığı Ladder of Fools adlı oyun Nisan 1965'te John Grillo'nun "Hello-Goodbye Sebastian" adlı oyunuyla birlikte ADC Theatre'da ve aynı yılın Haziran ayında Oxford Playhouse'da sahnelendi. Brenton'ın tek perdelik oyunu “It's My Criminal” 1966’da Royal Court Theatre'da sahnelendi. 

1968'de Brighton Combination'a yazar ve oyuncu olarak katıldı. 1969'da Portable Theatre'a katıldı ve Royal Court'un Theatre Upstairs'inde sahnelenen “Christie in Love” (1969) ve “Fruit” (1970) oyunlarını yazdı. Ayrıca Winter, Daddykins (1966), Royal Court Theatre Upstairs için “Revenge”; ve üçleme “Heads, Gum & Goo” ve “The Education of Skinny Spew” (1969) oyunlarının yazarıdır. Bunları Wesley (1970); “Scott of the Antarctic” ve “A Sky-blue Life” (1971); “Hitler Dances”, “How Beautiful With Badges” ve bir “Measure for Measure” uyarlaması (1972) izledi. 

1973 yılında Brenton ve David Hare, Richard Eyre tarafından Nottingham Playhouse için "büyük" bir oyun yazmaları için görevlendirildi. Sonuç, 1945'ten günümüze İngiltere üzerine heyecan verici panoramik bir hiciv sunan “Brassneck” oldu. Brassneck'i bir yıl sonra yine Richard Eyre tarafından Nottingham Playhouse'da sahnelenen (1974), Westminster Hall'daki katafalkından yükselen ölü bir Winston Churchill imgesiyle açılan, güvenlik ve özgürlük arasında büyüyen çatışmayı konu alan bir başka 'ulus devlet oyunu' olan Brenton'ın “The Churchill Play”i izledi. 

Brenton'ın bir sonraki büyük başarısı, National Theatre tarafından ısmarlanan ve South Bank'de sahnelenen ilk ısmarlama oyun olan, Güney Londra'daki bir fabrikadaki grevi konu alan “Weapons of Happiness” oldu. Temmuz 1976'da Hare tarafından sahnelenen oyun, Evening Standard En İyi Oyun ödülünü kazandı. İlk kez Ekim 1980'de National Theatre'da sahnelenen ve Romalıların Britanya'yı işgali ile Kuzey İrlanda'daki İngiliz askeri varlığı arasında paralellikler kuran “The Romans in Britain” adlı oyunuyla ün kazandı. Brenton'ın 1985 yılında David Hare ile birlikte yönettiği politik komedi Pravda oyununda Güney Afrikalı sert bir girişimci olan Lambert Le Roux rolünü usta aktör Anthony Hopkins canlandırdı. Brenton 2017 yılında “Royal Society of Literature” üyeliğine seçildi.

“The Genius” (1983), “Greenland” (1988) ve “Berlin Bertie” (1992), Royal Court tarafından sahnelendi. Yazarın diğer oyunları ise “Kit’s Play” (RADA Jerwood Theatre, 2000); “Paul” (National Theatre, 2005); “In Extremis” (Shakespeare’s Globe, 2006 ve 2007); “Never So Good” (National Theatre, 2008); Robert Tressell’in romanından uyarladığı “The Ragged Trousered Philanthropists” (Liverpool Everyman ve Chichester Festival Theatre, 2010); “Anne Boleyn” (Shakespeare’s Globe, 2010 and 2011); “55 Days” (Hampstead Theatre, 2012); “#aiww: The Arrest of Ai Weiwei” (Hampstead Theatre, 2013); “The Guffin” (NT Connections, 2013); “Drawing the Line” (Hampstead Theatre, 2013); “Doctor Scroggy's War” (Shakespeare's Globe, 2014); “Lawrence After Arabia” (Hampstead Theatre, 2016); “The Blinding Light” (Jermyn Street Theatre, 2017), “The Shadow Factory” (NST City, Southampton, 2018), “Jude” (Hampstead Theatre, 2019) ve “Cancelling Socrates” (Jermyn Street Theatre, London, 2022).

 


 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Howard Brenton

Yazar : Howard Brenton

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Drama

Bölüm : İki Perde

Oyuncu Bilgisi : 11 E - 4 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön