Aç Gözlerini

Peter Quilter’dan samimi ve sahici bir dramatik komedi. 2016 yılında Londra’da Park Theatre’da dünya prömiyerini yapan oyun eleştirmenlerin ve izleyicilerin beğenisini kazandı ve Pensilvanya, Londra, Sao Paulo, Prag, Varşova, Buenos Aires, Berlin ve Hamburg’da sahnelendi. Oyunun bir de “4000 Days” adlı versiyonu bulunuyor. Bu versiyonda gay bir çift yer alıyor. Bir sigorta şirketinde çalışan Michael işyerindeyken beklenmedik bir şekilde beynine kan pıhtısı atması sonucu rahatsızlanıp hastaneye kaldırılır ve üç hafta boyunca komada kalır. Annesi Carol ve on yıldır birlikte olduğu ve aynı evi paylaştığı sevgilisi Kristina hastane odasında onunla ilgilenip kendine gelmesini beklerler. Bu iki kadın Michael’ın hastalığı ve onunla ilgilenme konusunda birleşip ona destek olsalar da birbirleriyle anlaşmakta zorlanırlar. Özellikle Carol Kristina’dan hiç hazetmemektedir. Oğlunu değiştirdiğini, ondan uzaklaştırdığını düşünmektedir. Oğlunun çok sevdiği resimden uzaklaşmasından Kristina’yı sorumlu tutmaktadır.

Sonunda Michael uyandığında geçen son 11 yılın hafızasından silindiği anlaşılır. On yıldır birlikte olduğu Kristina hakkında hiçbir şey hatırlamamaktadır. Sanki ilişkileri hiç yaşanmamış gibi. Kristina Michael’ın hafızasını yerine getirmek için mücadele verirken, Carol bu fırsatı değerlendirerek onu hayatlarından tamamen silmenin mücadelesini verir.

Onbir yıl öncesinde kalan Michael hala çekici ve esprili bir adamdır, iyileşmeye yoğunlaşır ve hastane odasının duvarına dev bir duvar resmi yaratmaya odaklanır. Kaybettiklerinin, umutlarının ve yaşama isteğinin bir ifadesi olarak bu resmi yapmak ister. Dönüştüğü adam olarak değil on bir yıl önceki Michael olarak.

Peter Quilter “Aç Gözlerini” oyununda herkesin yaşayabileceği bir olayı hem duygusal hem de keyifli bir bakışla aktarıyor. Oğluna düşkün yalnız bir anne ve on yıllık ilişkisinin bir anda yok olmasını önlemeye çalışan Kristina’nın Michael’ı kendi taraflarına çekmek için verdikleri mücadele aslında çok tanıdık geliyor. Amnezi, ilişkiler, sevgi, aile, yaşam ve seçimlere dair keyifli bir oyun.

 

Çevirmenin notları :

Peter Quilter evrensel temalı oyunlarıyla dünya genelinde farklı coğrafyalarda en çok sahnelenen yazarlardan biri olarak tanınmaktadır. Oyunları 40’ı aşkın ülkede sahnelenen ve 30 dile çevrilen ödüllü yazar Peter Quilter, ilk çıkışını West End’de Boyband Müzikali ile 1999 yılında yapmıştır. Oyunlarının sahnelendiği belli başlı yerler arasında Berlin, Londra, Cape Town, Johannesburg, Helsinki, Budapeşte, Moskova, Tel Aviv, Tokyo, Roma, Prag, Varşova, Amsterdam, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Sao Paolo, Toronto, Chicago, Madrid, Atina, Montreal, Sydney, Moskova ve New York sayılabilir. İngiltere Colchester doğumlu yazar, Leeds Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Kariyerine BBC Tv’de sunucu olarak başlayan Peter Quilter, 90’lı yıllardan itibaren oyun yazmaya başlamıştır. Peter Quilter, Kanarya adalarında yaşamaktadır. Yazdığı tüm oyunlar sahnelenen şanslı yazarlardan olan Peter Quilter’ın Türkiye’de sahnelenen ilk oyunu Muhteşem Diva olmuştur ve Ankara Devlet Tiyatrosu 2017-2018 sezonunda sahnelenen oyun dört ödül kazanmıştır.  Yazarın Judy Garland’ın yaşamının son dönemini anlatan müzikal oyunu “Gökkuşağının Sonu” oyunu “Judy” adıyla Pulse Tiyatro tarafından 2018-19 tiyatro sezonunda sahnelenecektir. Seçtiği konular, sıcak ve samimi diyaloglarıyla yarattığı evrensel karakterler hem seyirciler hem de eleştirmenler tarafından beğenilen yazarın Muhteşem Diva (Glorious!) , Gökkuşağının Sonu (End of The Rainbow), Oyuncu (The Actress), Perde! (Curtain Up), Jason’ı Kurtarmak(Saving Jason), Şöhret (Celebrity), Tek Başıma (Just the Ticket) ve son oyunu Bestseller dilimize çevrilmiştir.

 

 

 

Yapıt Hakkında

Peter Quilter

Yazar : Peter Quilter

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Dramatik Komedi

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 1 E – 2 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön