Dokuz

nineafis21960’larda Venedik’te bir kaplıcada geçen hikayede ünlü yönetmen Guido Contini 40. yaşına girerken eski başarılı günlerine özlem duymaktadır. Yaptığı son film anlaşması gereği tamamlaması gereken senaryoyu bir türlü yazamayan Guido 40 yaş bunalımına girmiştir, yaratıcılığı tıkanmıştır, aşk hayatı ise tam bir kaostur. Bir yanda karısı Luisa, bir yanda sevgilisi Carla’yı idare etmeye çalışmaktan yorgun düşmüştür. Giderek zihni ona oyunlar oynamaya başlar, ölmüş annesinden, film karakterlerine, kendi yarattığı, hayal ettiği kadınlar da dahil olmak üzere hayatını etkileyen, onu geliştiren tüm kadınlar tarafından kuşatılmış olarak bulur kendini. Bir yandan halüsinasyonlar görürken bir yandan senaryosu için bir ilham bulabilmek üzere çabalar. Hayatındaki kadınlar arasındaki dengeyi sağlamaya çalışır. Geçmişe dönük yaşadığı geri dönüşlerde hatırladıkları giderek yeni filmine dair fikirler oluşturmaya başlar, çeşitli fikirler arasında gidip gelir ve Kazanova’nın müzikal bir versiyonunu filme çekmeye karar verir. Ancak hayatındaki kadınlarla yaşadıklarından esinlenerek çektiği filmde gerçek yaşamlarının taklit edilmesi karısı Luisa başta olmak üzere yakınlarından tepki toplar. Guido 40 yaş bunalımını atlatıp, filmini tamamlayıp, özel hayatındaki karmaşayı çözmeyi başarabilecek midir?

nine-2Sahnelendiği tüm ülkelerde ödüller alan ve büyük beğeni toplayan “Dokuz” Müzikali, İtalyan sinemasının efsanevi ismi Federico Fellini’nin otobiyografik 8 ½ (Otto e mezzo) filminden esinlenilerek geliştirilmiştir. Mario Fratti tarafından “Italian” adıyla sahneye uyarlanmış ve sonrasında Arthur Kopit’in müzikal versiyonu ve Maury Yeston’ın söz ve müzikleriyle son halini almıştır.. 1982’deki Broadway prodüksiyonunun aldığı ödüller; O’Neill Award, Richard Rodgers Award, iki “Outer Critics Circle Award”, sekiz “Drama Desk Award”, beş “Tony Award” . 2003 ‘de Broadway’de yeniden sahnelemede ise üç “Outer Critics Circle Award” ve iki “Tony Award”.

Broadway’de büyük başarı kazanannine-1 ve pek çok kez sahneye konan ödüllü müzikalin uluslararası prömiyerlerinden bazıları:
Avustralya prömiyeri, Melbourne Comedy Theatre 1987, Arjantin prömiyeri. – 1992 ve 1996’da West End prodüksiyonları Londra. – 1998 – İsveç prömiyeri Malmö, Malmö Opera. – 1999 Almanya prömiyeri Theatrer de Westens Berlin. – 2002 -Hollanda prömiyeri Amersfoort 2005. – Japonya Prömiyeri 2005. – Puerto Rico prömiyeri, San Juan, Puerto Rico 2010. – Filipinler prömiyeri, Manila 2012 – Çek Cumhuriyeti prömiyeri Josef Kajetán Tyl Theatre , Pilsen 2012. – Yunanistan prömiyeri Theatre Pantheon Atina,2015. -Brezilya prömiyeri Teatro Porto Seguro, Sao Paulo 2015.

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Mario Fratti

Yazar : Mario Fratti

Uyarlayan : Arthur Kopit

Beste/Müzik : Maury Yeston

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Müzikal

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 1 E – 21 K – 4 Ç

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön