Kurumsal Korsanlar

Beş adam… Adamlardan üçü rakiplerine suikast düzenleme niyetinde.. Dördüncü adam işin nasıl yapılacağını biliyor… Beşinci adam uzlaşma planları peşinde…

İş dünyasında çocukken okul bahçesinde savaş oyunu oynadıkları gibi mücadele eden adamların bol testosteron içeren hikayesi…

Oyun günlük hayatımızı giderek daha çok etkisi altına alan kurumsal açgözlülük, güç dengeleri, gözetim toplumu üzerine bir hikaye anlatıyor. İçinde bulunduğumuz terör çağında yozlaşmış global organizasyonlar, küresel politikalardaki yanlışlıklar, kurumsal bürokraside yaşanan barbarlık, erkeklerin güç oyunları, kuşaklar arası rekabet, kişisel psikozlar, gücün kötüye kullanımı ve etik belirsizlik gibi konuları mizah aracılığıyla ve kışkırtıcı bir dille anlatıyor. Bu maço ve eğlenceli oyun günümüzde iş dünyasında yaşananların keskin bir kıssası.

Yazar Jason Wells oyunuyla kurumsal komplo teorisyenlerine bayrak tutuyor. Amerika’daki dev şirketlerin yönetici ofislerinin buzlu camları ve şifreli kapılarının ardında olup bitenleri, global politikaları, gücün suistimali, aç gözlülük ve hırsla beslenen kurumsal şirketlerde yaşanan kıran kırana rekabet ortamını biraz absurd biraz ürkütücü biraz da eleştirel bir bakış açısıyla eğlenceli bir dille yorumluyor. Pahalı takım elbiseleri içinde, kaliteli içkiler içerken olmadık kararlar alarak kalabalıkların hayatlarını belirleyen, kimsenin kimseye güvenemediği bir dünyada birbirlerine ego masajı yapan, sahte, ikiyüzlü, hırslı, ekmeklerini yedikleri kuruma saldırı planlayan medeni görünümlü barbarların hikayesi.

Dört erkek bir rakiplerini devre dışı bırakmak üzere kalabalık bir toplantı odasında gerçekleşecek önemli bir toplantıya saldırı planlarlar. Plan önce tek bir kişiyi ortadan kaldırmakken sonra iş toplantıya katılan herkesi öldürmeye kadar gider. Bu planı yapan Tom Avery, Jeff Kling ve Kit Maxwell’e düzenleyecekleri saldırının şekli, gerekli mühimmat vb konularında aynı zamanda keskin nişancı olarak işe aldıkları bu alanlarda uzman olan Taggart yardımcı olacaktır. İşi garantiye almak adına toplantı odasına roketle saldırının dışında içeriye bir adam sokmaya karar verilir. Kit Maxwell bu plan uğruna kendini feda etmeye gönüllü olur. Ardından Maxwell tüm anlaşmazlıkları çözmek üzere bir uzlaşma önerisi ile ortaya çıkan idealist genç Allan Fletcher ile tanışır. Önerisini umutsuz bulur ancak Fletcher’dan hoşlanmaya başlar. Ve bu komplo teorisi gerçekleşirse Maxwell ve hedef aldıkları rakip işadamı yanısıra Fletcher dahil odadaki herkes ölecektir. Bir noktada vicdanına yenilen eski kafalı yaşlı Maxwell bu plandan cayar ve intihar eder. Ve işler iyice karışır. Bu kanlı girişimi planlayanlar kana susamış halde, şüphe içinde kendi aralarında da sürtüşme yaşarlar. Olup bitenden habersiz uzlaşma sağlama derdindeki genç idealist Fletcher acımasızca aslanların inine doğru çekilir.

Chicago’da yaşayan 1960 doğumlu oyuncu ve oyun yazarı Jason Wells’in ilk oyunu olan “Men of Tortuga” Steppenwolf Theatre yeni oyunlar projesinde yer aldı, ilk kez yine Steppenwolf tarafından 2005’de sahnelenen oyun, resmi dünya prömiyerini Mayıs 2009’da Asolo Repertory Theatre’da gerçekleştirdi. Oyun 2010 M. Elizabeth Osborn Ödülünü aldı. ATCA Steinberg/Yeni Oyun Ödülü finalisti oldu.

Yazar ilk oyunu “Men of Tortuga’da tüm detayları vermeden, polemiklere malzeme olmadan teatral bir anlatımı yeğlemiş ve bilinçli olarak bazı detayları kendine saklamış. Rakibin kim olduğu, onu tam olarak neden öldürmek istedikleri, hangi sektörde oldukları gibi bazı bilgileri belirsiz bırakmayı yeğlemiş. Tek bildiğimiz hırsına yenilmiş bu adamların muhaliflerini ortadan kaldırmak uğruna bir oda dolusu masum insanın canına kıyacak kadar gözü kara barbarlar oldukları.

 

 

 

Yapıt Hakkında

Jason Wells

Yazar : Jason Wells

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Kara Komedi

Bölüm : Tek perde – 90 dk

Oyuncu Bilgisi : 5 E

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön