Kalpsiz

Roscoe karısını ve çocuklarını terk etmiş ve peşindekilerden her defasında kaçmayı başarmış 50-60 yaşlarında bir akademisyen, edebiyatçı veya bir suçludur. Bir süredir 30’lu yaşlarındaki Sally ile aynı evin aynı verandasında kalmaktadır. Sally, çocukken bir kalp nakli geçirmiş çok güzel bir kadındır. Sally’nin annesi 70’li yaşlarındaki Mable ise ağaçtan düşüp, kendi deyimi ile ‘parçalarına ayrılmış’, tekerlekli sandalyeye mahkum bir felçlidir. Büyük kızı Lucy kendini onun bakımına adamışsa da Mable’ın asıl hemşiresi Elizabeth’tir. Elizabeth bazen dilsizdir ve göğsünde kocaman bir kalp ameliyatı izi bulunmaktadır.

İnsanın eşikte sınanması halini; en ürkütücü boyutlarında ele alan, akıl almaz derecede acımasız, kışkırtıcı, gizemli, çok gerçek ve gerçek dışı, komik, tuhaf, şiirsel adaleti tamamen yok sayan ve bunun gerekçesini insana dair duymak istenilmeyecek derecede vahşi bir varolma bilgisi ile açıklayan ama en çok başkalarının hikayesini izlediğini zannetme lüksünü alt üst eden bir oyundur.

Pulitzer ödüllü Sam Shepard’ın ölümünden önce kaleme aldığı son özgün oyunu olması ile eleştirmenlerce gerçek bir ustalık eseri sayılan metin; yazarın, bugüne dek anlattığı en “kalpsiz” hikayesidir.

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Sam Shepard

Yazar : Sam Shepard

Yeşim Gökçe

Çevirmen : Yeşim Gökçe

Tür : Dram

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 1 E – 4 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön