Et Tesisi

 

maxresdefault (1)Bulgaristan’dan ve Romanya’dan gelen göçmenler, et tesisinde hayvanları parçalarına ayırıp, domuzların etlerini kesmekle uğraşmaktadırlar. Hayvanların uyuşturulduğu yeri temiz tutmakla görevlidirler. Bu ağır çalışmaya karşılık aldıkları ücret ise azdır ve konakladıkları yerlerde harabe içindedir. Bu şekilde tesis ucuz et üretebilmektedir.
Andrei tesis için tehdit oluşturmaktadır. Çalışma şartlarının daha insani ve adaletli bir düzeye getirilmesi için taleplerde bulunmaktadır. Andrei elinde ödenmemiş mesailerinin yazdığı bir kağıt ile patronuna gider. Patronu Akif ise onu tersleyerek, işten çıkmak konusunda özgür olduğunu söyler.

03_FleischwerkAkif, Daniel Rabanta’ya da bir iş olanağı sağlamıştır. Rabanta yıllar boyunca uzun yol şoförlüğü yapmıştır. Şimdi ise domuz taşıyıcılığı yapmaktadır. Bu işe başlamadan önce de, detaylarını sonradan öğreneceği bir olaydan dolayı hapishanede yatmıştır. Kader, Rabanta ve Andrei’in yollarını kesiştirmiştir.
Bir gece Rabanta yolda iken bir kadına çarpar ve onu evine getirir. Bu kadın Andrei’in karısıdır. Andrei ise bu süre zarfında çoktan öldürülmüştür.

Et Tesisi, dil olarak alaycı mekanizmaların ve hiyerarşilerin yoğun olduğu, hayvan ve insan hayatının ekonomik düzlemde değerini ortaya koyan, kasvetli bir metindir. 21. Yüzyıldaki maaşlı köleliği ortaya koyan modern bir trajedi oyunudur.

 

 

 

Yapıt Hakkında

Christoph Nußbaumeder

Yazar : Christoph Nußbaumeder

Erce Kardaş

Çevirmen : Erce Kardaş

Tür : Dram

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 5 E – 3 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön