Palyaço Bar

Uzun zaman önce palyaçoluğu bırakıp polis olan Mutlu Mahoney’nin uyuşturucu bağımlısı erkek kardeşi palyaço Ufaklık Timmy öldürülür. Mutlu kardeşinin başına gelenleri çözmek üzere eskiden kendisinin de içinde olduğu karanlık işlerin döndüğü palyaço barına geri döner. Ve bu geçmişiyle yeniden yüzleşmesine, eski hatıraların canlanmasına neden olur. Mutlu, kardeşi Timmy’nin neden ve kim tarafından öldürüldüğünü bulmaya, intikam almaya kararlıdır.

Kalbini kırıp patron Bobo’yla birlikte olan eski kız arkadaşı Öldüren Cazibe’den, düşmanlarına ve dostlarına kadar tüm geçmişiyle karşılaşmak zorunda kalan Mutlu Mahoney palyaço yer altı dünyasının karmaşasından kurtulmayı ve evine geri dönmeyi başarabilecek midir?

Clown Bar dünya prömiyeri 19 haziran 2011’de, “Jimmy’s No. 43 Seventh Street Small Stage “ de New York’da gerçekleşmiştir. Oyun 27 Şubat 2013’de New York’da Pipeline Theatre Company prodüksiyonu olarak sahnelenmiştir. New York prömiyeri büyük beğeni toplayan ve New York Times eleştirmenleri seçimi olarak önerilen oyun bir palyaço polisiyesi. Palyaçoları sevseniz de sevmeseniz de izlemekten keyif alacağınız bir oyun.

Bir zamanların kara filmlerine(Film Noir) ve çok satan ucuz polisiyelerine (Pulp Fiction) göndermeleriyle farklı bir tarza sahip olan bu eğlenceli oyun ilgi görmeye devam ediyor. Takıntılı kahraman, deli suç dünyası patronu, kavuşamayan aşıklar, yufka yürekli hayat kadını, bolca silah, bolca çatışma gibi klasik suç filmi şablonlarını alıp kendi tarzıyla harmanlayan yazar oldukça eğlenceli bir komediye imza atmış. Bugüne dek yirmiden fazla prodüksiyonu yapılan oyun Amerika ve İngiltere’de pek çok şehirde sahnelendi. Adam Szymkowicz kendi kurallarını koymayı seven, yazdığı yalın diyaloglar alıntılara dönüşen, yaratıcı ve farklı tarzıyla büyük ilgi gören bir yazar.

Son yılların en beğenilen genç yeteneklerinden olan ödüllü yazar Adam Szymkowicz’in oyunları Amerika, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya, Litvanya, Slovenya, Hollanda, İngiltere, Meksika, Yunanistan ve Almanya gibi farklı ülkelerde sahnelenmiştir. Evrensel temalar ve karakterler yaratan yazar ağırlıklı olarak günümüz insanının yaşadığı açmazlar, online randevular, farklı cinsiyet rolleri gibi çağdaş konular üzerine yazmaktadır. Oyunlarında her zaman beklenmedik yerde beklenmedik şeyler karşımıza çıkar. Farklı tarzları denemekten korkmayan ve yaratıcılığın sınırlarını zorlamayı seven yazarın işleri tüm dünyada ilgi görüyor.

 

 

Sahnelendiği Tiyatrolar

Tiyatrohane, İzmir (2021-2022 & 2022-2023)

 

 

 

Yapıt Hakkında

Adam Szymkowicz

Yazar : Adam Szymkowicz

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Kara Komedi/Bir Palyaço Polisiyesi

Bölüm : Tek perde / yaklaşık 70 dk

Oyuncu Bilgisi : 7 E - 3 K

Oyun Arşivi Kategorisine Geri Dön