Bestseller

 

Üç genç yazar gizemli ve ekzantrik bir evsahibi olan Maureen’in göl kıyısındaki izole kır evine gelirler. Maureen göl kenarındaki evinde romanlarını bitirebilmeleri için onlara yazar inzivası ortamı sunar ve onları yazmaları için yüreklendirir. Shelley ve Damien her sene gelip Maureen’in evinde kalırlarken, Alex ilk kez gelir ve başta uyum sağlamakta zorlanır.

Birbirlerinden çok farklı karakterlere ve tarzlara sahip üç genç yazardan kadın kitapları yazarı Shelley ıssız bir adada geçen bir aşk romanı yazmaktadır. Bu romanları yazabilmek için sürekli nişanlanır ve gerçek hayattaki deneyimlerini romanlarına aktarır. Çok daha karanlık bir iç dünyası olan korku, gerilim yazarı Damien oldukça tuhaf ve bir o kadar da komik bir cinayet romanı yazmaktadır, tüm karakterleri öldürme derdindedir. Beğenilen ilk romanının ardından ikinci romanını yazacak olan Alex gerçek hikayelerden beslenmeyi etmektedir. Ancak yazar tıkanması yaşamaktadır ve elinde yalnızca boş bir sayfa vardır ve nasıl başlayacağını bilememektedir. Yazarlar eve yerleşirlerken biz de onları ve gizemli evsahipleri Maureen’i tanımaya başlarız. Onlar bir yandan hikayelerini kağıda dökerken, birbirleriyle paylaştıkları ilginç romanlarının sahnede canlandıklarına tanık oluruz.

Peter Quilter’ın eğlenceli ve dinamik yeni komedisi “Bestseller” yazarlar, onların nasıl yazdıkları, anlattıkları hikayeler ve sırları üzerine.

Çevirmenin notları :

Peter Quilter’ın Mayıs 2018’de tamamladığı yeni oyunu henüz sahnelenmedi. Peter Quilter oyunları dünya genelinde farklı coğrafyalarda en çok sahnelenen yazarlardan biri olarak tanınmaktadır. Oyunları 40’ı aşkın ülkede sahnelenen ve 30 dile çevrilen ödüllü yazar Peter Quilter, ilk çıkışını West End’de Boyband Müzikali ile 1999 yılında yapmıştır. Oyunlarının sahnelendiği belli başlı yerler arasında Berlin, Londra, Cape Town, Johannesburg, Helsinki, Budapeşte, Moskova, Tel Aviv, Tokyo, Roma, Prag, Varşova, Amsterdam, Rio de Janeiro, Toronto, Chicago, Madrid, Atina, Montreal, Sydney, Moskova ve New York sayılabilir. İngiltere Colchester doğumlu yazar, Leeds Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Kariyerine BBC Tv’de sunucu olarak başlayan Peter Quilter, 90’lı yıllardan itibaren oyun yazmaya başlamıştır. Peter Quilter, uzun zamandan bu yana Kanarya adalarında yaşamaktadır.

Yazdığı tüm oyunlar sahnelenen şanslı yazarlardan olan Peter Quilter’ın Türkiye’de sahnelenen ilk oyunu Muhteşem Diva olmuştur ve Ankara Devlet Tiyatrosu 2017-2018 sezonunda sahnelemiş ve oyun dört ödül kazanmıştır. Yazarın Judy Garland’ın yaşamının son dönemini anlatan müzikal oyunu “Gökkuşağının Sonu” oyunu “Judy” adıyla Pulse Tiyatro tarafından 2018-19 tiyatro sezonunda sahnelenecektir.

Seçtiği konular, sıcak ve samimi diyaloglarıyla yarattığı evrensel karakterler hem seyirciler hem de eleştirmenler tarafından beğenilen yazarın Muhteşem Diva (Glorious!) , Gökkuşağının Sonu (End of The Rainbow), Oyuncu (The Actress), Perde! (Curtain Up), Jason’ı Kurtarmak(Saving Jason), ve Tek Başıma (Just the Ticket) oyunları da dilimize çevrilmiştir.

Üç kişilik versiyon :

Peter Quilter’ın 2018 tarihli 6 karakterin yer aldığı oyununun 2019’da yeniden gözden geçirerek yazdığı üç kişilik versiyonu. Oyun bizi yazarların renkli dünyasına doğru keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Oyunun dünya prömiyeri Los Angeles’da Haziran 2019’da International City Theater’da gerçekleştirildi.

Yazarların zaman zaman yazar tıkanmasından (Writer’s Block) muzdarip olduğu bilinen bir gerçektir. Kimi zaman ilk eserin başarısının getirdiği büyük beklenti ve baskı duygusu, kimi zaman ilham eksikliği, kimi zaman psikolojik nedenler (Depresyon, anksiyete vb) yazar tıkanmasına neden olabilir. Genellikle başarılı, çok okunan, çok satan yazarların başına geldiği söylenen bu sorunla başa çıkmak için yazarlar çeşitli yöntemler geliştirmişlerdir. Graham Greene, er geç her yazarın kurbanı olacağı yazar tıkanmasından söz eder. Psikanalist Edmund Bergler’in 1954’te literatüre kazandırdığı bu kavram, yazarın elindeki metni bitirememesi ya da yeni bir metin kaleme alamaması olarak tanımlanıyor.

Bu sorunun birkaç hafta sürmesi mümkün olabildiği gibi yıllarca bu sorunu yaşayan yazarlar da var. Çözüm olarak kimileri belli bir rutin içinde yazmayı denerken kimileri de yazar inzivası denen bir inziva dönemi geçirmeyi tercih ediyor. Dikkat dağıtan herşeyden uzaklaşıp inzivaya çekiliyorlar. Kimileri bu alanda hizmet veren çeşitli mekanlara gidiyor. Diğer yazarlarla biraraya gelip herkesin yazdığı bir ortamda olmayı deniyorlar. Writer’s Retreat, Writer’s Nest ya da Writer’s Cottage gibi adlarla anılan çeşitli mekanlarda yazarlar birarada kalarak bir nevi yazma kampı gibi birbirlerinden güç almayı deneyebiliyorlar. Bazen yazarların yanısıra eğitmenler, edebiyat profesörleri de bu inzivalara katılıyor. Bu toplu inziva mekanlarında gerçekleştirilen yazma atölyeleri, diğer yazarlarla iletişim, edebi turlar, ve seminerlerin pek çok yararı olduğuna inanılıyor.

Örneğin Stephen King Maine’deki evini diğer yazarlara da açtı ve beş yazar bu evde kalarak çalışabiliyor. Kimileri de tamamen yalnız kalmayı tercih ediyor. Virginia Wolf’dan Bernard Shaw’a, Mark Twain’den Charles Darwin’e, J.D. Salinger’dan Edgar Allen Poe’ya pek çok yazarın çalışmayı tercih ettiği inziva mekanları vardır.

Bu sorunla başa çıkmaya çalışırken umutsuzluğa kapılan pek çok tanınmış yazar vardır. Amerikalı yazar Dashiell Hammett romanları Hollywood filmlerine uyarlandığı, yani kariyeri zirveye ulaştığı dönemde tıkanır. 39 yaşındayken yazdığı beşinci romanı üretkenliğinin sonu olur, Hammett sonraki 30 yıl tek bir satır yazamaz. Amerikalı yazar Henry Roth, ilk romanından sonra 60 yıl ara verir ve 60 yılın ardından dört yeni romanla geri döner. Tanınmış yazar Jerzy Kosinsky, tıkandığı ve artık yazamadığı için intihar etmiştir.

Peter Quilter’ın kaleme aldığı Bestseller da bir yazar inzivasını konu alıyor. Gizemli, ekzantrik bir evsahibi ve kendisi de yazar olan Maureen göl kıyısındaki izole kır evinde yazarları ağırlıyor. Üç farklı tarzdan yazarın yazma deneyimleri, yaşamları, beklentileri ve hayallerine tanıklık ediyoruz.

Maureen göl kenarındaki evinde romanlarını bitirebilmeleri için yazarlara inziva ortamı sunar ve onları yazmaları için yüreklendirir. Shelley her sene gelip Maureen’in evinde kalırken, Alex ilk kez gelir ve başta uyum sağlamakta zorlanır.
Birbirlerinden çok farklı karakterlere ve tarzlara sahip bu üç kişiden aşk romanları yazarı Shelley ıssız bir adada geçen bir aşk romanı yazmaktadır. Bu romanları yazabilmek için sürekli nişanlanır ve gerçek hayattaki deneyimlerini romanlarına aktarır. Çok daha karanlık bir iç dünyası olan korku, gerilim yazarı Maureen oldukça tuhaf ve bir o kadar da komik bir cinayet romanı yazmaktadır, tüm karakterleri öldürme derdindedir. Beğenilen ilk romanının ardından ikinci romanını yazacak olan Alex gerçek hikayelerden beslenmeyi tercih etmektedir. Ancak yazar tıkanması yaşamaktadır ve elinde yalnızca boş bir sayfa vardır ve nasıl başlayacağını bilememektedir. Yeni gelen Alex eve yerleşirken biz de konukları ve gizemli evsahipleri Maureen’i tanımaya başlarız. Onlar bir yandan hikayelerini kağıda dökerken, birbirleriyle paylaştıkları ilginç romanlarının sahnede canlandıklarına tanık oluruz. Peter Quilter’ın eğlenceli ve dinamik yeni komedisi “Bestseller” bizi yazarların dünyasına götürüyor. Onların nasıl yazdıkları, anlattıkları hikayeler ve sırlarını paylaşıyor.

 

 

 

Yapıt Hakkında

Peter Quilter

Yazar : Peter Quilter

Nazlı Gözde Yolcu

Çevirmen : Nazlı Gözde Yolcu

Tür : Komedi

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 3 E - 3 K veya 1 E - 2 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön