Yıldızları Hesaplamak | Eksik Parça Yayınları

Eksik Parça Yayınları, yayın haklarını ajansımız aracılığıyla sağlayarak Mary Robinette Kowal’ın Hugo En İyi Roman Ödülü’nü, Nebula En İyi Roman Ödülü’nü ve Locus En İyi Bilim-Kurgu Roman Ödülü’nü kazanan “Yıldızları Hesaplamak” adlı romanını Sinan Güldal’ın çevirisiyle yayımladı.

Takvimler 1952’yi gösterirken devasa bir göktaşı Dünya’ya düştü ve Washington DC de dâhil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu kıyılarını harap etti. Bu yıkıcı darbenin ardından bilim insanları, yakın gelecekte Dünya’nın yaşanamaz derecede soğuk bir gezegene dönüşeceğini hesapladı. Artık insanlığın önünde varlığını sürdürebilmek için uzayı kolonileştirmekten başka bir yol kalmamıştı.

Deneyimli bir pilot ve kıvrak zekâlı bir matematikçi olan Elma York, hızlandırılmış uzay programına katılarak üstün becerilerini insanlığın hizmetine adadı. Aklında ise tek bir şey vardı: İlk kadın astronot olabilmek. Ancak bu ideali onu, bir yandan kısıtlı imkânlarla bir yandan da erkek egemen yapıyla amansız bir mücadeleye itecekti.

“Yıldızları Hesaplamak, olayların başka nasıl gelişebileceğinin harikulade ve bilime uygun bir anlatımı. Bu alternatif tarih macerasında, Kowal hem bilimdeki hem de tarihteki ustalığını konuşturuyor.” – Andy Weir

08 Ekim 2021