Sefil

wretch3Rebecca Walker’ın, gerçek hayattaki evsiz kadınlarla yapılan söyleşilere ve röportajlara dayanarak yazmış olduğu “Sefil” uyuşturucu tedavisi görüp temizlenen 27 yaşındaki Amy’nin Londra’da bir hostele yerleşmesiyle gelişen olayları konu alır.
Hosteldeki ilk gecesinde, orada bir süredir yaşayan, kendisinden yaşça büyük, Polonyalı bir kadın olan Irena’yla tanışır. Ancak Irena Amy için zaten tanıdık bir yüzdür. İki karakter de birbirlerinin hayatlarına apayrı ama çok kritik durumlarda dokunmuşlardır. Amy Irena’nın yardımıyla iş bulmayı başarır ve bu sayede hayatları iyi yönde değişmeye başlar. Ama aralarındaki ilişkiyi keşfettikçe, Amy’nin Irena’nın hayatını mı kurtardığını, yoksa hepten altüst mü ettiğini sorgulamaya başlarız.

Seyirciyi hayata yeniden başlamak için verilen mücadelelerle yüzleştiren tek perdelik “Sefil” umudu, hayalleri ve kaçınılmaz bir şekilde meydana gelen beklenmedik hakikatleri incelemektedir. Genç veya yaşlı farketmeksizin, kadınların yüzleştikleri karmaşaların iç yüzünü göstermeyi hedefleyen Sefil’in kadın karakterleri –Amy ve Irena- zorunluluktan sığındıkları o hostelde bazen sefalet, çoğu zamansa karmaşa içinde, savaşlarını vermeye ve her şeye rağmen yaşamaya devam edeceklerdir.

 

1Vi7qlmK

Yazar : Rebecca Walker
Çevirmen : Zeynep Anacan
Tür : Dram
Bölüm : Tek perde / 9 sahne
Oyuncu adedi: 1 erkek – 2 kadın

 

Yapıt Hakkında

Yazar : Rebecca Walker

Zeynep Anacan

Çevirmen : Zeynep Anacan

Tür : Dram

Bölüm : Tek perde / 9 sahne

Oyuncu Bilgisi : 1 E – 2 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön