Biyografi

İstanbul’da doğdu, İstanbul’da ve pek çok yerde yaşadı. Satıcılık, telefonculuk, çevirmenlik, tiyatroculuk, sinema figüranlığı, öğretmenlik, akıl hastanesinde ergoterapistlik, muhabirlik, televizyonculuk ve köşe yazarlığı yaptı. E. Emine adıyla yazdığı ilk romanı Bizans Sohbetleri 1988’de yayımlandı. Bu kitabı Kurabiye Saatinde (1992), Kırık Zarlar (1997) ve Turuncu Kayık (2000), adlı romanlar izledi. Gazete yazılarından sınırlı bir seçkiyi Hissesiz Kısalar (1998) adlı kitapta topladı.. Medyanın sunduğu ve medyanın içindeki kadın olgusunu ele aldığı Koş Süreyya Koş Şampiyon Olacağız 2002’de yayımlandı. Koş Süreyya Koş Şampiyon Olacağız’ın ardından, bir Büyükada hikayesi olan Prenslerin Adası isimli senaryosu yayınlandı. Son romanı Bana Modern Türk’ün Tarifini Yapabilir misin Kaan, Kanat Kitap tarafından 2009’da yayımlandı. Edebiyat ve sanat yazılarını bir araya getirdiği Kız Ayakları isimli kitabı ise 2010’da Everest yayınlarından çıktı. Yirmili yaşlarının başındayken yazıp bir kenarda bıraktığı ilk romanı da 2011’de Huysuzun Teki adıyla ilk kez yayınlandı.
İlk romanlarını kitaplarının yabancı yazarlar raflarında yer almaması için E. Emine adıyla yayımladığını söyleyen yazarın dördüncü romanı Turuncu Kayık’ın önsözü Vivet Kanetti imzalı idi, ikinci baskıda Vivet Kanetti ile E. Emine nihayet yer değiştirdiler.

 

Boris Vian’dan, Emile Ajar’dan, Michel Ragon’dan, Jacques Verges’den, Colette’den ve daha birçok yazardan çeviriler yaptı, Goscinny’nin “Petit Nicolas” (Pıtırcık) serisini tamamen çevirdi.

Aktüel dergisinde, Yeni Yüzyıl ve Yeni Binyıl gazetelerinde, Gazeteport haber portalında köşe yazarlığı yaptı. Öküzde, Amann’da, Virgül’de, Karizma’da ve daha birçok dergide yazıları yayınlandı. Bir ara televizyon programları da yaptı.
2010 yılında hayatını kaybeden sanatçı Ömer Uluç’la evli olan Vivet Kanetti, İngilizce ve Fransızca biliyor.

Yurt içi
kitap

Bütün Yapıtları

Ajansımız Tarafından Temsil Edilen Yapıtları

 

  • Pıtırcık’ın Bisikleti
  • Pıtırcık Satranç Oynuyor
  • Pıtırcık Kampta
  • Pıtırcık Bir Öpücük
  • Pıtırcık Pazara Gidiyor
  • Pıtırcık Tatilde
  • Pıtırcık Futbolcu
  • Küçük Pıtırcık