Üç Anlatı & Defterler | Everest Yayınları

Hilmi Yavuz’un Üç Anlatı (Taormina, Fehmi K.’nın Acayip Serüvenleri ve Kuyu) ve Defterler (Geçmiş Yaz Defterleri, Bulanık Defterler ve Lirik Defterler) adlı kitapları Everest Yayınları tarafından yayımlandı.

Üç Anlatı

“Aslında bu anlatı neyi anlatır?” diye sormanız söz konusuysa, yanıtım: “Bu anlatı, anlatıyı anlatır,” olacaktır. “Anlatı da, tarih gibi tekerrürden ibarettir: Önce Gerçeklik olarak, sonra Kurmaca olarak. Üstelik hiç kimse, romanın bittiğini ve romanın bittiği yerden de anlatının başladığını görmüyor.”
Fehmi K.

Defterler

Defterler şairlerin lirik bellekleridir. Hilmi Yavuz’un Defterler’i gibi! Bu Defterler yazarın yaşadıklarını bir tinsel deneyime dönüştürürken kayda geçirdiği notlar. Bellek, hazla ya da hüzünle yaşanan anları derleyip toparlar; bazen Akdeniz’i Yunan’a bağlayan bir felsefeye, bazen bir yaz musikisine, bazen bir düzyazının bulanıklığına, bazen de bir şiirin dizelerinin berraklığına gönderir.

Defterler sıradan, gündelik ve önemi yokmuş duygusu veren yaşam ritüellerinin nasıl görünmez ve derin bir duyarlığa dönüştüğünü görmek için okunur.

06 Ocak 2021