Küçücük Güzel Şeyler

 

Şeker takma adıyla web sayfası üzerinden tavsiyelerde bulunan, Güzin Ablacılık yapan, bir yazar. Kendisinin de takip ettiği sayfa ona teklif edildiğinde kabul ediyor ve gelen mektuplara en samimi haliyle, kendi hayatından örnekler vererek yardımcı olmaya çalışıyor. 22 yaşındaki oğlunu kaybeden bir baba, içinden gelen çalma isteğine ‘dur’ diyemeyen ama her anında suçluluk duyan bir genç, tecavüze uğradığını erkek arkadaşına söylemek konusunda kararsız bir genç kız. Bunlar mektuplardan bazıları. Yazarımız Şeker de kimseye anlatmadığı sırlarını cevaplarında paylaşıyor ve bütün oyun toplu bir terapiye dönüşüyor.

Ölüm, aşk, sevgi, evlilik ve kendiniz hakkında bilmek isteyeceğiniz her şey önünüze seriliyor.

Bu oyun geçmişle barışma geleceğe umutla bakmak için güzel bir fırsat.

Çevirmenin notları :

Cheryl Strayed’in gerçek hayatta bir web sayfasında Güzin Ablalık yapıyor. Cevapladığı mektupları KÜÇÜCÜK GÜZEL ŞEYLER: Sevgili Şeker’den Hayat ve Aşk Üzerine Tavsiyeler adıyla yayımlıyor. Kitap 2012’de satışa çıkıyor ve tabi ki çok satanlara girmesi uzun sürmüyor. Kitabı okuyan ve çok seven oyuncu Nia Vardalos, metni oyunlaştırıyor ve sahneye koyuyor.

Oyunu okurken/seyrederken sahnedeki karakterleri tanıdığınızı farkediyorsunuz. Çünkü onlar da sizin gibi acı çekiyor ve bazıları bunu kimseye söylemiyor. Şeker’in kendi hayatında verdiği örneklerle desteklediği cevapları sizin içinizde de bir yere dokunuyor ve oyun hem oyuncular hem seyirciler için toplu bir terapiye dönüşüyor. Hayatla karşılaşmış, değişmiş, biraz zorlanmış kişilerin, 20’sini geçmişler diyelim, oyunda kendilerinden çok şey bulurlar.

 

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Nia Vardalos

Yazar : Nia Vardalos

Mesut Özkeçeci

Çevirmen : Mesut Özkeçeci

Tür : Dram

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 2 E – 2 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön