Zamanın Durduğu An

Sarah ve James, Ortadoğu’da gazetecilik yapmaktadır. Sarah bir foto muhabiri, James ise savaş muhabirliği yapan bir gazetecidir. Kısa bir zaman önce, Irak’ta yol kenarına yerleştirilen bir bombanın patlamasıyla ciddi biçimde yaralanan Sarah, bir süre tedavi gördükten sonra hastaneden taburcu edilmiştir. Bir yandan aldığı fiziksel yaralarla başa çıkmak, bir yandan da geride bıraktığı hayatının üzerindeki duygusal izlerini silmek için çaba sarf etmektedir. Bu süreçte, James serbest çalışan bir gazeteci olarak evden yazmayı sürdürürken, Sarah’nın aklı Ortadoğu’da yaşananlardadır. Richard, hem Sarah ve James’in yakın arkadaşları hem de bir fotoğraf editörüdür. Son günlerde, Mandy adında kendinden epeyce genç bir kızla çıkmaya başlamıştır. Mandy bir organizasyon şirketinde etkinlik planlayıcısı olarak çalışmaktadır. Ortadoğu’da yaşanılanları gördükten sonra, Mandy’nin işi ve deneyimsizliği Sarah ve James’e çok sığ görünür. Yine de Mandy ve Richard’ın yeni filizlenen ilişkileri, Sarah ve James’in kendi ilişkilerini ve yaşam tarzlarını gözden geçirmelerine neden olur. Oyun ilerledikçe, Mandy ve Richard’ın ilişkisi görünenden daha derine yönelirken, Sarah ve James’in ilişkisi ise çözülmeye yüz tutar.

Çevirmenin notları :

Donald Margulies, “Zamanın Durduğu An”da, Ortadoğu’da yaşanan terör olaylarının dehşetini belgeleyen gazeteci bir çiftin hayatını mercek altına alarak şu sorular üzerinde odaklanıyor:

  • Tehlikeli koşullarda yaşamaya alışık iki kişi için normal bir hayat sürdürmek mümkün müdür?
  • Gizlenmiş ihanetler ve farklı fikirler arasında bir hayatın geleceği olabilir mi?

Türkiye’de ilk olarak 2016-2017 tiyatro sezonunda Tiyatro Fora tarafından sahnelenen “Zamanın Durduğu An”, iyi çizilmiş karakterleriyle, ele aldığı insanlık sorunlarıyla ve sağlam dramatik yapısıyla Pulitzer Ödüllü oyun yazarı Donald Margulies’in son derece başarılı bir yapıtı.

 

 

Yazar : Donald Margulies
Çevirmen : Tufan Karabulut
Tür : Dram
Bölüm : 2 perde
Oyuncu adedi : 2 erkek – 2 kadın

 

 

 

 

 

Sahnelendiği Tiyatrolar

Tiyatro Fora, İstanbul (2016-2017 ve 2017-2018)

 

 

Yapıt Hakkında