Siyah ve Beyaz

 

New York’da bir metroda, Güneyli bir sabıkalı, kurtarılmayı istenmeyen entellektüel bir atestin hayatını kurtarır. Önceden birini öldürmüş olan kurtarıcı, başarısız intihar mağdurunu gerçeğe, kurguya ve inanca ilişkin açık ve hareketli bir tartışma için Harlem’ deki evine getirerek başka türlü bir kurtarma girişiminde bulunur. Gerçekte de olduğu gibi bu iki adam Siyah ve Beyaz olarak adlandırılır. Beyaz, gerçek dünyanın farkına varmış ve inancını yitirmiştir. Siyah ise hapishanedeki bıçak kavgasından sonra keşfettiği inancını başkalarıyla ya da en azından Beyaz ile paylaşmak istemektedir. Siyah’ın kontrolünde başlar ancak inançsızın inancının, inançlıdan daha sağlam olduğu ortaya çıkar. Beyaz, atağa geçtiğinde onun nihilizmi rakibini ezer. Siyah, koruyucu melek mi yoksa sadece kefaret ödemek isteyen bir günahkar mıdır? Beyaz, gerçekten kurtulmuş mudur yoksa bir çeşit arafta sıkışıp kalmış mıdır?

“Bay McCarthy’nin dünyasına hükmeden Tanrı kendini insanlık üzerinde şekillendirmez: Onun sesi daha çok, kasırgadan kopup gelen bir varoluşu andırmaktadır. __NY Times.

“McCarthy’nin nesiri en sesli, karakterleri en gerçek, mekan anlayışı en canlı olan ve tamamıyla hissedilendir.” __Esquire.

“McCarthy, yaratılış üzerine meditasyon yapıyor. Geçmişin nasıl göründüğüne bakmıyor, geçmişe onların aracılığıyla bakıyor…Dünya bizden önce başlayan hummalı bir düş gibi gözlerimizin önüne serilir…Her şeyi mecazi ve meteforlarla derin bir canlılığa doğru sürükler… McCarthy zamanımızın geleneklerine, telaşa, zihinlerin işgaline ve ahlak yayılıma karşı yazar…Yıllanmış daha geniş bir dünyanın ortaya çıkmasıyla, ruh sorunları hakkında, insanın kaderi hakkında, iyi ve kötü şeylerin özü hakkında daha yalın ve tutarlı bir his deneyimliyoruz. __New Republic.

“Hayran olduğu yazarlar – Meliville, Dostoyevski, Faulkner- gibi McCarthy de, diğer tüm eserlerinden daha derin, daha büyük bir eser ortaya çıkarmıştır.” __Washington Post Book World.

Film versiyonu
Yönetmen : Tommy Lee Jones
Oyuncular : Samuel L. Jackson, Tommy Lee Jones

 

 

 

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Cormac McCarthy

Yazar : Cormac McCarthy

Suzan Arslan

Çevirmen : Suzan Arslan

Tür : Dram Yetişkin

Bölüm : 1

Oyuncu Bilgisi : 2 E

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön