Bitişikteki Çift

 The-Couple-Next-DoorBanliyöde bölgesinde yaşamlarını sürdüren Sadie ve Vance’in evlilikleri gayet yolunda gitmektedir. Evliliklerine ve dolayısıyla da cinsel yaşamlarına renk katmak amacıyla karşı komşuları olan Rich ve Janet’i bir akşam yemeğe davet ederler. Davet edilme şekillerinden karşı komşuları olan çiftin swinger olduklarını fark eden Rich bu konuda çok heyecanlanır. Evliliklerindeki monotonluğa bir renk katmak için böyle bir şey deneyimlemek isteyen Rich, Janet’ı ikna eder. Bolca şarabın tüketildiği gecede Janet Vance ile, Rich ise Sadie ile birlikte olur. Rich ve Sadie için bu bir şey anlam ifade etmezken, Vance ve Janet birbirlerinden çok etkilenirler ve buna karşı koyamazlar. Rich yaptığının bir hata olduğunu anlayıp Janet’i tekrar kazanamaya çalışsa da her şey için çok geçtir. Rich kendini affettirmeyi başarabilecek mi. Sadie evliliğini kurtarmak için neler yapabilecek. Vance be Janet için bundan sonra günler nasıl şekillenecek. Ama hiçbir şey –çikolatanın kendisi bile- göründüğü kadar kolay değildir.

Oyun; günümüz dünyasında ilişkileri, sadakati, bağlılığı ve aile yapısını sert bir dille ele alıyor. Çarpık sosyalleşmenin ve insani hırsların kişileri taşıdığı güçlükler ve yaşamlarımızdaki çıkmazlarla karakterleri yüzyüze getirirken, izleyici de yüksek temposuyla oyunun içine alıyor.

2009’da yazılmasının hemen ardından “Bitişikteki Çift” Road Less Traveled Tiyatrosunda tam prodüksiyon için aday gösterilmiş ve oyun 2010-2011 sezonunda Scott Behrend tarafından yönetilerek 10 Eylül 2010’da prömiyer yapmıştır. Aynı sezon tiyatronun en yüksek getirili oyunu ve Road Less Traveled tiyatrosu tarihinde en yüksek getirili dünya prömiyerine sahip oyun olmuştur.

 


 

Yapıt Hakkında

Donna Hoke

Yazar : Donna Hoke

Ceren Aksakal

Çevirmen : Ceren Aksakal

Tür : Komedi

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 2 E - 2 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön