Döktür Bi Şekspir  (Shakespeare’in Bütün Eserleri [hafif kısaltılmış])

Luna parktaki eğlence treni hızında başlar oyun. Shakespeare’in hiç bir komedisi, hiç bir trajedisi esirgenmez. “Olmak ya da olmamak! İşte bütün mesele bu!”dan “Gece duasını ettin mi, Desdemona?”ya geçişleri hiç fark etmeden, bir bakarsınız konu: “Bülbüldü o ses, sabaha çok var”a gelmiş. Oyunda sıradışılık da var. Mesela Othello’yu daha önce rapçi olarak seyretmediniz. Üç oyuncu Shakespeare’in neredeyse tüm yarattığı erkek ve kadın rollerini oynarlar. Yıldırım hızıyla Romeo, Juliet, Macbeth’deki papaz Lorenzo ya da Macduff ya da Sezar ve Kleopatra oluverirler

Oyunun başında, oyunculardan biri seyirciyle konuşur: ”William Shakespeare, oyun yazarı, şair, oyuncu, filozof,öyle bir adam ki: yaratıcılığı, edebi dehası, bilinci ve kültürü ile uygar dünyayı kökünden sarsmıştır. Bizler, yirmi birinci yüzyılda yaşayanlar, Shakespeare’i ne kadar tanıyoruz? Ben gerçek anlamda tanımaktan bahsediyorum…Bence az!”

Bunu değiştirmek için 3 oyuncu iki saate yakın Shakespeare’in tüm dramlarını oynarlar. Peki Shakespeare’in bütün eserleri, hafiften kısaltılmış olsa bile, 90 dakikalık bir tiyatro akşamına sığar mı hiç? Yani 37 oyun, 154 sone ve 1834 figür. Hepsini oynamak beş gün beş gece sürmez mi? Hayır! Üç Amerikalı yani Daniel Singer, Adam Long ve Jess Winfield bu hünerlerini gösterdiler. 1987’den bu yana Londra’da kapalı gişe oynanmaktadır. Oyunları çok zekice kırpıp bir kolaj haline getirmişlerdir.

 

 

Sahnelendiği Tiyatrolar

Tiyatro Ak’la Kara İstanbul (2020-2021 & 2021-2022)

 

 

 

Yapıt Hakkında

Adam Long, Daniel Singer & Jess Winfield

Yazar : Adam Long, Daniel Singer & Jess Winfield

Leyla Özgüler Kalender

Çevirmen : Leyla Özgüler Kalender

Tür : Komedi

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 3 erkek

Oyun Arşivi Kategorisine Geri Dön