Tarık Dursun K. ONK Ajans'ta

ONK Ajans, Türk Edebiyatı’nın usta yazarlarından Tarık Dursun K.’nın telif haklarının yönetimini üstlendiğini büyük bir onurla duyurur.

1931 yılında İzmir’de doğan Tarık Dursun K., İzmir Anadolu gazetesinde başladığı gazeteciliğini Ankara ve İstanbul ’da sürdürdü, çşitli gazetelerde sekreter yardımcılığı, röportaj yazarlığı yaptı, kitap tanıtma yazıları yazdı. 1962 ’de “Aramıza Kan Girdi” adlı polisiye filmiyle yönetmenliğe başladı; daha sonra “Korkusuz Kabadayı” (1963), “Cehennem Arkadaşları” (1964), “Kelebekler Çift Uçar” (1964) gibi filmleri yönetti.  Cumhuriyet Ansiklopedisi ’nde çalıştı. Milliyet Yayınları ’nı yönetti. Günümüzde Kitaplar isimli aylık bir dergi çıkardı. Koza Yayınları ’nın kurucularından biri oldu ve yöneticiliğini üstlendi.

İlk şiiri 1949 ’da Kaynak ’ta çıktı. Öykülerini 1951 ’den itibaren Yeditepe, Kaynak, Seçilmiş Hikâyeler, Mavi, Yenilik, Dost, Yelken, Ataç, Yeni Ufuklar, Varlık, Türk Dili, Adam Öykü,Gösteri, Milliyet Sanat dergilerinde yayımladı. Senaryo, kitap tanıtma yazıları, öykü, roman gibi farklı türlerdeki ürünleriyle 1950 kuşağının verimli ve hareketli kalemlerinden biri olarak görüldü. İlk yapıtlarında sanayileşmenin ivme kazandığı bir dönemde İzmir ve diğer Ege kent ve kasabalarının emekçi mahallelerinde yaşayan insanların gençlik serüvenlerini, cinsel dünyalarını, fabrika, inşaat ve deniz işçilerini, esnaf ve küçük memurların yaşamlarından kesitleri şiirsel bir dille ve yoğun bir duyarlıkla işledi.

Yapıtlarından “İnsan Kurdu” öyküsü (“Kara Gün” adıyla, yön. B. Olgaç, 1971) ve Kurşun Ata Ata Biter romanı (yön. Ü. Elçi, 1985) sinemaya aktarıldı. “Bağrıyanık Ömer ile Güzel Zeynep” öyküsü (yön. Y. Çakmaklı, 1979), Denizin Kanı (yön. Y. Çakmaklı, 1980) ve Alçaktan Uçan Güvercin (1998) romanları televizyona uyarlandı ve dizi olarak gösterildi. “Molla Kendini Kolla” adlı oyunu 1969 ’da Ankara Çuvaldız Kabare Oyuncuları tarafından sahnelendi.

Tarık Dursun K., 2015 yılının Ağustos ayında İzmir’de hayata veda etti.

20 Temmuz 2017