Sessiz & Sessiz Güç | Pegasus Yayınları

Pegasus Yayınları, haklarını ajansımız aracılığıyla sağlayarak Susan Cain tarafından yazılan “Sessiz: Konuşmadan Duramayan Bir Dünyada İçe Dönüklerin Gücü” ve aynı yazarın Gregory Mone ve Erica Moroz ile birlikte kaleme aldığı “Sessiz Güç: Dışa Dönük Bir Dünyada İçe Dönük Bir Çocuk ve Genç Olmak” adlı kitapları İdil Çetin ve Zeliha BAbayiğit’in çevirileiyle yayımladı.

Sessiz: Konuşmadan Duramayan Bir Dünyada İçe Dönüklerin Gücü

Teke tek sohbetleri grup etkinliklerine tercih ederim.
Yalnızlıktan keyif alırım.
İnsanlar iyi bir dinleyici olduğumu söyler.
Çatışmadan hoşlanmam.
Konuşmadan önce düşünürüm.
Dışarı çıktığımda hoşça vakit geçirmiş olsam bile kendimi bitkin hissederim.
Eğer hepsine tik attıysanız siz de bir içe dönüksünüz.

Hayatlarımız adlandıramadığımız ve hatta anlamlandıramadığımız bir güç tarafından yönlendiriliyor. Arkadaş ve sevgili seçimimizde, meslek seçimimizde bu güç rol oynuyor, utandığımızda kızarıp kızarmayacağımızın kararını bile o veriyor.
İşte bu güç, dışa dönük olma ya da içe dönük olma gücüdür.

Kişiliğin en önemli boyutu içe dönük/dışa dönük olma ayrımıdır. İnsanların en azından üçte biri içe dönük tarafta yer alır. Dünyanın en yetenekli insanlarından bazıları da içe dönük. Onlar olmasaydı Apple olmayabilirdi, görelilik kuramı ve Van Gogh’un ayçiçekleri de öyle. Ancak dışa dönükler kurulu düzen üzerinde bir şekilde hâkimiyet kurmuş durumda. Çekingenlik, duyarlılık, ciddiyet sıklıkla olumsuz özellikler olarak görülüyor. Dolayısıyla içe dönükler de sahip oldukları özellikler nedeniyle kendilerini kötü hissediyorlar.

Sessiz’de, Susan Cain içe dönükler ile dışa dönüklerin beyin kimyasının nasıl farklı olduğunu ve toplumun içe dönükleri ne kadar yanlış değerlendirdiğini gözler önüne seriyor. İçe dönüklere kendilerini daha iyi anlamaları ve sahip oldukları güçten sonuna kadar faydalanmaları için yöntemler sunuyor.

Gerçek hayattan hikâyelerle dolu ve derinlemesine araştırmayla güçlendirilmiş Sessiz, içe dönüklere bakış açınızı, en önemlisi de kendinize bakış açınızı değiştirecek.

Sessiz Güç: Dışa Dönük Bir Dünyada İçe Dönük Bir Çocuk ve Genç Olmak

Neden derslere hiç katılmıyorsun?
Neden çok sessizsin?
Neden okuldan geldikten sonra hep odana kapanıyorsun?

Çok konuşmanın çok bilmekle ilişkilendirildiği bir dünyada bunca soruya maruz kalan sessiz bir çocuk ya da genç olmak gerçekten zor. Fakat en yakınınızdakilerin bile sizi anlamaması daha da kötü.

Sessiz gençler de en az diğerleri kadar zeki ve cesurlar. Onlar yalnızca içe dönükler. Fakat bazen ne kendileri ne arkadaşları ne de aileleri bunun farkında oluyor. Kendisi de bir içe dönük olan Susan Cain, Sessiz Güç ile gençlere kendilerini daha iyi tanımaları için bir fırsat sunuyor. İçe dönük gençlerle yaptığı sohbetlerden örneklere yer verdiği kitabında gençlerin, hem akranlarının gerçek yaşam hikâyelerinden ilham almasını hem de kendilerini yalnız hissetmemelerini sağlamayı hedefliyor. İçe dönüklerin aslında sahip oldukları “sessiz gücün” farkına vardıklarında potansiyellerinin çok yüksek olduğunu gösteriyor.

Sessiz Güç; içe dönük bir genç olarak kendini tanımak, bir ebeveyn olarak içe dönük çocuğunuzu anlamak, bir öğretmen olarak içe dönük öğrencilerin ihtiyaçlarının farkına varmak, dışa dönük biri olarak içe dönük arkadaşınızla empati kurmak için en ideal kaynak.

Sessiz mizacınızın gücünü keşfedin!

27 Ocak 2021