Raya Ruthera

Raya Ruthera, Duna gezegenindeki tek yerleşim yeri olan Raffa Ada Ülkesi’nde Luja’dan Sonra (LS) 9000 yılında geçer. Raffa’nın değerlerinin her gün biraz daha yok edildiği, insanın kendi soyundan olan yaratığı yok etmek için aklını kullandığı bu çağda insanlık çığırından çıkmış, ölümler artmış, kurumların kapasitesi suçluları karşılayamayacak şekilde dolmuştur. Raffa’ya yeniden karanlığın geleceği söylentileri topluma korku dolu günler yaşatmaktadır.

İki kadim ruh, bitki bilimci Kardesa ve kurtlarla iletişime geçen Raya ‘kurum’ diye adlandırılan yapıda karşılaşırlar ve nasıl bir oyunun içinde yer aldıklarını anlayamadan hayatlarının seçimini yapmaya zorlanırlar.

Yazarın notları :

Duna Serisi, Raffa’da geçen oyunlar serisi olarak tasarlanmıştır. Serinin ilk oyunu, seriye de adını veren “Duna” Raffa’nın miladını oluşturacak Luja Işık Adası’nın nasıl ortaya çıktığını anlatır. Oyunun konusu kısaca şöyledir:

Ölümsüzlüğü aradığı ve karanlık güçlerle iletişime geçtiği gerekçesiyle Raffa Ada Ülkesi’nden denize sürgüne yollanan otacı Neremiya denizdeki yolculuğu sırasında Duna’yı genç bir kadın olarak göğsünden doğurarak yok olur. Duna’nın doğum sesiyle yeryüzüne çıkan Luja, düşsel hayvanların ve seslerle iletişim kuran kızıl ağaçların yaşadığı, titanyum elementinden oluşan yüzen bir ışık adasıdır. Neremiya’nın kız kardeşi Âna Mereniya tarafından yönetilen Raffa’da ışık gün geçtikçe azalmaya ve şehirde kıtlık baş göstermeye başlamıştır. Karanlığın şehre hakim olmasıyla soylarının tükeneceğine inanan Raffalılar, Meremiya’nın oğlu Tela’nın Luja’ya doğru çıkacağı yolculuk sonunda şehre ışığı getireceğine inanıyorlardır. İki ada arasında ışık için bir savaş başlayacak ve Raffa fantastik bir yok oluş, tekerrür ve çökme hikayesinin efsaneleşmiş şehri olarak anılacaktır.

Duna gezegenindeki yumurta şeklinde bir ada olan Raffa’daki zamanda bir gün otuz altı saatten, bir hafta dokuz günden, bir ay beş haftadan ve bir yıl on sekiz aydan oluşur.

Serinin ikinci oyunu “Raya Ruthera”, üçüncü oyunu ise “Ay Nasuha”dır.

 

 

Yapıt Hakkında

Hayati Çıtaklar

Yazar : Hayati Çıtaklar

Tür : Dram

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 8 K

Yeni Yerli Oyunlar Kategorisine Geri Dön