Yiğit Kızlar

 

Kıbrıslı iki genç kadının biyografik öyküleri tek oyuncu için birer perdede işleniyor:

İlki 1950’lerde geçiyor: İngiliz yönetiminin baskısına ek olarak tüm Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanmasını isteyen EOKA’nın saldırıları vardır. Direnen Türkler Volkan adlı gizli savunma örgütü kurar. Birkaç liseli kız Volkan’a katılır. Barışçıl bir protestoda saldırıya uğrayan Türklerden biri olarak tepki gösterir, fotoğrafı gazetede yer alınca polisçe aranmaya başlar. İdama mahkûm edildiğini öğrenince saklanır, tehlikeli bir kaçışla Türkiye’ye geçmeyi başarır.

İkinci perde Türkiye’nin 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasında geçiyor: Kocası harekât öncesi direnişte şehit edilen genç bir anne. Tutucu çevre baskısı altında kalınca intihara yönelir, ama (ilk perdede canlandırılan) eski can yoldaşının desteğiyle yaşayıp aşmayı seçer.

Konu, işleniş ve dil bakımından hem kamu tiyatroları hem de özel tiyatrolarca oynanabilecek insancıl bir eser. Seyirciyi hem daha bilgilenmeye hem de hayat(ın)a daha çok sahip çıkıp katkıda bulunmaya davet ediyor. Zor durumlar seyirciyi gelişmeye yönelten yapıcı bir yaklaşımla işleniyor.

Kıbrıslı yazar Feyzan Korur’un somut kişilerle ilgili röportaj temelli öyküleri Artshop yayınları arasında Rüzgâr Üstü adıyla kitaplaşmıştı (2018). Tarık Günersel 2019’da tek oyuncu için sahneye uyarladı. Yiğit Kızlar böylece iki yazarlı bir oyun olarak sunuluyor.

 

 

 

Yapıt Hakkında

Feyzan Korur & Tarık Günersel

Yazar : Feyzan Korur & Tarık Günersel

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 1 K

Yeni Yerli Oyunlar Kategorisine Geri Dön