Yalnız Hayalde Güzel

 

Annelik içgüdüsüne bir türlü sahip olmayan Nergis, çocukları Defne ve Efe’yi yıllar önce terk edip gitmiş, o günden sonra “Önlenebilir Çocuk Ölümleri” konusunda uluslararası projelerde görev alarak neredeyse tüm dünyayı dolaşmış ve kendisini hiç tanımadığı çocukların hayatlarını kurtarmaya adamıştır. Nergis’in ardından ağabeyinin çocuklarına sahip çıkan emekli öğretmen Alev, çocukları olarak gördüğü Defne ve Efe’yi kendi yöntemleriyle yetiştirmiştir. Mesleki deformasyonunun sebep olduğu kontrol etme güdüsüne yıllardır sımsıkı tutunan Alev’in önüne geçemediği tek şey zamanın durmaksızın akışı olmuştur.

Parça parça hatırladığı geçmişine ait anıları onca yıl doğru bir eksene oturtmayı bir türlü başaramamış olan Nergis, emekliliğin hayatında yaratmış olduğu boşluğa düşünce uzun süre önce terk edip gittiği çocukları Defne ve Efe’yle iletişime geçer. Yıllardır hiçbir haber alamadıkları annelerine karşı hâlâ öfkeli olan iki kardeş bu durum karşısında duygusal bir sarsıntı geçirir ve ne yapmaları gerektiği konusunda fikir ayrılığına düşerler. Tıpkı halası Alev’in ona öğretmiş olduğu gibi güçlü durması gerektiğini düşünen Defne kısa sürede toparlanıp bu durumu kontrol altında tutmayı başarırken geçmişle bir türlü hesaplaşamayan ağabeyi Efe duygularına yenik düşer ve gittikçe içine kapanır. Nergis’in çocuklarıyla yeniden iletişim kurmuş olmasına öfkelenen ve bu olağan duruma kuşku uyandırıcı tepkiler veren Alev, akıp giden zamanla birlikte artık birer yetişkin olan Defne ve Efe’nin anneleriyle görüşme isteğinin önüne bir türlü geçemez. Defne, ağabeyi Efe’yi içine sürüklendiği karanlıktan yalnızca annesiyle yüzleştirerek çıkarabileceğini düşünür ve Nergis’i, büyük depremleri bile atlatarak günümüze kadar dimdik ayakta kalmayı başaran Alev’in eski konağına çağırmak ister. Defne ve Efe’nin annelerine olan öfkesine güvenen ve onların hiçbir zaman kendisini bırakıp gitmeyeceğinden emin olan Alev, Defne’nin bu isteğine karşı gelmez. Yıllar sonra yeniden konağa gelen Nergis’e bulduğu her fırsatta sağlıksız düşündüğünü hissettiren Alev, onun kukla gibi oynattığı zihninin iplerini büyük bir ustalıkla elinde tutmaya çalışır. Bir süre sonra Alev’in tam da tahmin ettiği gibi aklıyla oyunlar oynadığını fark eden Nergis, onun benzer davranışları geçmişte de yapmış olduğunu hatırlayarak iplerinin kontrolünü eline geçirir. Geç kalınmış bu yüzleşmenin ardından hafızasındaki boşlukları dolduran Nergis, artık ülkesindeki çocuklara da yardım eli uzatmak istediğini belirtir. Annelerinin kendileri için değil de yalnızca Alev’le hesaplaşmak için döndüğünü fark eden Defne ve Efe acı gerçekle yüzleşir, yaptıkları ve yapmadıkları her şey için öfkeli oldukları Alev ve Nergis’i orada bırakarak ikisinin de olmadığı bir yere gitmek üzere konağı terk ederler. Nergis hiç tanımadığı başka çocukları kendi çocuklarına tercih edip onları kurtarabilmek için yollara düşerken Alev de yalnız kalmaktan korktuğu kendisiyle birlikte konakta bir başına kalır.

Antika ile modern olanın zıtlığını genç ve orta yaşlı karakterlerin çatışması üzerinden anlatan “Yalnız Hayalde Güzel”, geçmişte alınan bazı bencilce kararların günümüze olan etkisini merkezine oturtarak okuyucuya/seyirciye bu kararların doğru mu yoksa yanlış mı olduğunu düşündürmekte, haklı ve haksızı karşı karşıya getirerek bu sayede neyin gerçek ve neyin hayal olabileceğini sorgulatmaktadır. Çünkü hakkında konuşulmayı hiç hak etmeyen bazı konular ve doğru ya da yanlış kimi duygular, belki de yalnızca hayalde kaldığı sürece güzeldir.

(Tolga Akman’ın Oyun Hakkındaki Değerlendirmesinden)

 

 

Yapıt Hakkında

Yusuf Dündar

Yazar : Yusuf Dündar

Tür : Çağdaş Oyun

Bölüm : Rejisörün tercihine göre tek veya iki perde olabilir,

Oyuncu Bilgisi : 1 E - 3 K

Yeni Yerli Oyunlar Kategorisine Geri Dön