? (Neredeyse eşittir)

 

“Hadi git küçük kağıt, dünyayı dolaş ve paranın tahakkümünü itlaf et, et ki altın, gümüş ve değerli taşlar bir gün dünyanın put ve zorbaları olmaktan çıksınlar!” – August Nordenskiöld (1789)

Ne kadar kazanıyorsun? Kime hizmet ediyorsunuz? Jonas Hassen Khemiri’nin son oyunu [Neredeyse Eşittir], onları çevreleyen ekonomi ile çarpışan birkaç insanla karşılaşıyoruz.

Martina çağdaş ekonomik sistemden çıkış yolunu bulmayı hayal ediyor, Mani sistemi yıkmak istiyor. Andrei bir iş arıyor, Freja intikam peşinde. Hepsi posta ve çam fıstığı, sahte kabarcıklar ve parfümler, bebek arabası ve ütopyalara para yatırıyorlar. Herkes sayılarla işgal edilmiş görünüyor. Bizi çevreleyen ekonomik sistemden gözlerimiz, sözlerimiz, bedenlerimiz nasıl etkileniyor?

[Neredeyse Eşittir], izleyiciye yatırılan her dolar için maksimum eğlence değeri vermeye çalışan (ve başarısız olan) komik ve acımasız bir oyundur.

“Bu kışkırtıcı ve yaratıcı bir trajedi-komedi, sevgi ve vaat edilen mutluluk arayışımızı engelleyen bariyerlerin ve yalanların net bir görüntüsü.” – Talkin ’Broadway

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Jonas Hassen Khemiri

Yazar : Jonas Hassen Khemiri

Hasret Güneş

Çevirmen : Hasret Güneş

Tür : Komedi, Kara

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 2-20 E – 2-20 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön