Yaban Arısı

 

Morgan Lloyd Malcolm, 20 yıl sonra yeniden bir araya gelen biri işkenceci ve biri kurban olan iki lise arkadaşının birbirlerinden bağımsız değişen hayatlarında ortak eklemlenen problemleri çarpıcı bir dille konu ediniyor.

Heather okuldayken, gözlüklü, özgüvensiz bir geç kızdır ve bir kabadayı çetesinin mağdurlarından biridir. Şimdi, 20 yıl sonra, paşmina şallar giyen ve lüks bir evde yaşayan zengin bir kadın haline gelmiştir. Heather’ın şimdiki hayatı eski hayatı ile keskin bir kontrast içindedir. En yakın arkadaşı olan Carla, 7. Sınıfın sonunda Heather’ın en azılı işkencecilerinden biri olmuş ve okul yılları boyunca onun korkuyla yaşamasının en büyük sebebi haline gelmiştir.

Carla ise okulu terk ettikten hemen sonra hamile kalmış, kendisinin iki katı yaşında vasat bir adamla yaşamaya başlamış ve çok yakın zamanda 5. Çocuğunu doğurmaya hazırlanmaktadır. Heather okul yıllarından beri görmediği Carla ile bir buluşma ayarlar. Bu buluşma böbürlenmek için ayarlanmış bir buluşma değildir. Heather, Carla’ya para dolusu bir çanta ve şaşırtıcı bir iş teklifi ile gelecektir.

Çevirmenin notları :

Morgan Lloyd Malcolm’un iki kişilik bu oyunu, zaman zaman komedi unsurları içeren bir gerilim filmini andırır. İki kadının arasındaki güç dengesi bir şekilde değiştiğinde, zamanla mağdur ve işkenceci rollerinin dönüşmeye başladığını görürürüz. Hikaye örgüsü yardımıyla kadınlar, adeta bir tahterevalli üzerindelermiş gibi beklenmedik bir şekilde sırayla seyircinin sempatisini kazanırlar. Carla’nın zor geçmişini düşünecek olursak, belki de çok kötü davranmak için geçerli nedenleri vardır ve affedilmeyi hak ediyordur? Heather gerçekten bir zamanlar korkmuş, işkenceye uğramış olan o genç kızdan tamamen sıyrılabilmiş midir? Belki de beklenmedik müttefikler olarak bir araya gelebileceklerdir?

Yazıya verilen keskin çizgi, kötülüğün biraz daha lezzetli olmasını sağlıyor. Carla’nın çocukları için kurmak istediği yeni yaşam dolayısıyla çaresiz kalmasını, bu sebeple Heather ile bir işbirliği içine girmesini ve bu durum ise Heather’ın Carla’ya destek görünürken asıl planlarını gerçekleştirmesini destekliyor. Bu dengesiz ve mantıksız durum aniden korkutucu bir şekilde seyirciye makul görünüyor.

Hayatta bir insanın zorda kaldığında her şeyi yapabileceğini, çekilen acıların yıllar sonra dahi olsa insan psikolojisindeki etkilerini ve dengelerin zaman içerisinde tam tersine dönebileceğini, zaman zaman komik zaman zaman ise sert bir dille seyirciye anlatıyor.

İyi seyirler!

 

 

Sahnelendiği Tiyatrolar

Freya Tiyatro, İstanbul (2023-2024)

 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Eskişehir (2022-2023; 2023-2024)

  

Alt Sahne, İstanbul (2018-2019)

 

 

 

Yapıt Hakkında

Morgan Lloyd Malcolm

Yazar : Morgan Lloyd Malcolm

Başak Gümülcinelioğlu

Çevirmen : Başak Gümülcinelioğlu

Tür : Dram - Kara Komedi

Bölüm : 3

Oyuncu Bilgisi : 2 K

Oyun Arşivi Kategorisine Geri Dön