Yüzbin Sevdalı Ofelya’nın Şarkısı

Saddam döneminde bir tiyatro grubu Irak şehirlerinin birinde Hamlet oyununun provasını yaparken, Irak yönetimi – “Enfal” isimli operasyonlar kapsamında – şehre saldırır ve şehirdeki herkes ölür. Sadece Ofelya karakterini canlandıran genç kadın sağ kalır. O da askerler tarafından tecavüze uğramış ve tüm sevdiklerini kaybetmiştir. Aklını yitirmek üzere olan kadının eşinin ve ekip arkadaşlarının ölümlerini bazan Ofelya’nın, bazan ise tecavüze uğrayan kadının ağzından dinleriz.
Bu oyun; savaşı, kadını ve savaşların kadınlar üzerindeki etkisini anlatan bir monologudur.

Savaş toplumların refah ve asayişini ciddi bir şekilde tehlikeye atıp o toplumu sosyolojik, psikolojik ve biyolojik olarak kayıplara uğratıp felakete sürükleyen çirkin bir hadisedir. İnsanoğlu toplumu doğuştan beri savaşlarla karşı karşıya olup zaman geçtikçe gelişen teknoloji ve silahların artmasıyla bu savaşların etkisi ve hacmi büyüyerek dünyada milyonlarca ölüme ve problemlere sebep olmuştur. Son elli yıl içinde bu savaşlar Ortadoğuda ciddi bir artış gösterip, yaşanan en büyük savaşların biri de İran-Irak olmuştur. Batı ülkelerinin Saddam’a sağladığı maddi destek ve silahlarla bu savaş sekiz yıl sürmüş, etkileri halen devam eden ve telafi edilemeyen insani facialara sebep olmuştur. Enfal faciası bu savaşta yaşananların sadece küçük bir parçasıdır.

Bu oyun Hamlet’te Ofelya karakterini canlandıran bir kadının hikayesidir. Ortadoğu’da yaşanan olaylar ve savaşlar yüzünden tüm ailesi ve sevdiklerini kaybetmiştir. Psikolojik olarak kötü bir durumda olup Hamlet oyununu kendi yalnızlığında çalışmaktadır; yaşam hikayesini ve başına gelen olayları bazan kendisi, bazan ise Ofelya olarak anlatmaktadır. O Hamlet’in felsefi sorunları ile Irak’ta yaşanana siyasi krizi, masum insanların ölümünü kendi dünyasında birleştirip sonunda aklını yitirmektedir.

 

 

Yapıt Hakkında

Ghotbedin Sadeghi

Yazar : Ghotbedin Sadeghi

Shahin Tavana

Çevirmen : Shahin Tavana

Tür : Dram

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 1 E- 1 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön