Gölge

 

Yevgeni Şvarts’ın “Gölge” adlı oyunu, büyülü yaratıkların sıradan insanların yanında yaşadığı bir aksiyon, sihirlerin çalıştığı ve en olağanüstü mucizelerin mümkün olduğu küçük bir güney ülkesinde geçiyor.

Burada, bu ülkenin prensesine âşık olan genç bir bilim adamı Christian Theodore var. Gençlerin duyguları karşılıklı, ancak bilim adamı korkunç bir hata yapıyor, prensese kendi gölgesini gönderiyor, bu da doğası gereği gölgenin bilim adamının tam tersi olduğu ortaya çıkıyor.

Sonuç olarak, herkese güvenen Christian Theodore’u aldatmak çok kolay olduğu için; Gölge, prensesin kendisine sahip olmaya karar verir. Ve bilim adamını kandıran Gölge, bilim adamını kendinden uzaklaştıran ve Gölge’yi nişanlısı olarak ilan eden prensesi de aldatır.

Hemen hemen tüm tanıdıklarının yüz çevirdiği zavallı bilim adamı, yine de gölgeyi gerçeği açıklamaya çağırır, ancak ölüm cezasına çarptırılır. Bilim adamı sihirle kurtarılır ve Gölge kaybolur.

Çevirmenin notları :

Oyunun ana karakterleri:
1. Christian Theodore. Bilim adamı, genç, saf, aşık, nazik.
2. Theodore-Christian, Gölge. Kinci, sinsi, kıskanç, güce aç.
3. Louise, prenses. Genç, saf, aptal.
4. Hancı’nın kızı Anunsata. Dürüst, kibar, aşık.

Oyunun ana fikri: Her insanın hem iyi hem de kötü ilkeleri vardır ve bu sadece kişinin kendisine, kim olmak istediğine, ruhunda neyin zafer kazanacağına bağlıdır- iyi ya da kötü.

 

 

Yazar : Yevgeni Şvarts
Çevirmen : Selda Şahin
Tür : Masal
Bölüm : 3 perde
Oyuncu adedi : 8 Erkek – 3 Kadın ve ikinci karakterler

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Yazar : Yevgeni Şvarts

Selda Şahin

Çevirmen : Selda Şahin

Tür : Masal

Bölüm : 3 Perde

Oyuncu Bilgisi : 8 E– 3 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön