Bando Ziyareti

 

1996 yılında Mısırlı Alexandria Askeri Bandosu, İsrail’deki Arap Kültür Merkezi’nde bir gösteri yapmak üzere İsrail’e varır. Ancak Petah Tikva şehri yerine yanlışlıkla küçük ve ıssız bir kasaba olan Bet Hatikva’ya giderler. Gitmeleri gereken yere ertesi güne kadar otobüs olmaması sebebiyle geceyi Bet Hatikva’da geçirmek zorunda kalan orkestra bu ıssız kasabaya ve sakinlerinin yüreklerine dokunacaktır.

Çevirmenin notları :

Müzikalin açılış cümlesi ; ‘’Bir süre önce bir grup müzisyen Mısır’dan İsrail’e geldiler. Muhtemelen bunu daha önce duymadınız. Zaten o kadar da önemli değildi.’’

‘En kısa ziyaretler bile bazen bir ömür boyu hatırlanır.’ Bando Ziyareti, müziğin insanları bir araya getirme gücünü ve aslında birbirimizden o kadar da farklı olmadığımızı bize hatırlatıyor.

Yer yer melankoliye yer yer durum komedilerine göz kırpan, hayatın içinden fırlamışçasına gerçek karakterler ve ilginç durumlar yaratan, bir yandan da Arap ezgileri kullanıldığı için seyirciyi sürekli içinde tutan keyifli ve sıcak bir müzikal.

2018 yılında Tony Ödülleri’nde 10 dalda ödül kazanarak tarihe geçen müzikal (En İyi Müzikal, En yi Libretto, En iyi Müzik, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu kategorileri de dahil olmak üzere) Amerika’da ve tüm dünyada çok büyük bir ilgi gördü.

Müzikal 2007 yılında vizyona giren senaristliğini ve yönetmenliğini Eran Kolirin’in yaptığı aynı isimli filmden hareketle hayata geçirilmiştir.

 

 

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

David Yazbek & Itamar Moses

Yazar : David Yazbek & Itamar Moses

Taner Tunçay

Çevirmen : Taner Tunçay

Tür : Müzikal

Bölüm : 2 Perde

Oyuncu Bilgisi : 12 E - 4 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön