Ölmeden Önce Yapılacak On Şey

 

"Neden olmasın. Hep hayalini kurduğumuz şey bu değil miydi? Milyonda bir olmak. Seçilmek. Keşfedilmek. Sonunda biri beni keşfetti. Keşfeden şeyin kanser olmasından şikayetçi mi olmalıyım?“ 

Mehtap gençtir, planları, umutları, bir geleceği vardır ama sonra aniden röntgeninde sinek şeklinde siyah bir nokta belirir: Bir tümör. Nadir görülen bir kanser türü, büyümek için seçe seçe kafasını seçmiştir. Ama Mehtap’ın bunun onu dize getirmesine izin vermeye hiç niyeti yoktur: Şimdi tek yapması gereken, hayatında mutlaka yapmak istediği her şeyi kalan zamanında gerçekleştirmektir. Bir liste yapar: Ölmeden önce yapılacak on şey. Bir aşk ilanından bir macera gezisine: Mehtap, en yakın arkadaşı Celal ve seyircilerin aktif desteğiyle zamana karşı çılgın, dokunaklı ve komik bir yarışa girer.
 

Yaşam motivasyonu ve cesaret: Jörg Menke-Peitzmeyer, popüler bir tema olan ‘’ölmeden önce yapılacaklar listesi’’ üzerine, oyun ile gerçeklik ve seyirci ile sahne arasındaki sınırların ortadan kalktığı bir oyun sunmaktadır. Mekânsal olarak son derece esnek olan bu prodüksiyon sınıfta olduğu kadar tiyatro ve etkinlik alanlarında da sahnelenebilir.
 

Yapıt Hakkında

Jörg Menke-Peitzmeyer

Yazar : Jörg Menke-Peitzmeyer

Aytuğ Erdil

Çevirmen : Aytuğ Erdil

Tür : Dram / Gençlik

Bölüm : Tek Perde

Oyuncu Bilgisi : 1 E - 1 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön