Şerefe!

 

 

Üç arkadaş, on yıl önce bir bankanın para transfer aracını soymuşlar ve soygundan sonra bir daha asla görüşmemek üzere sözleşmişlerdir. Üçüncü ortak, soygundan sonra bir trafik kazasında ölmüştür. Şimdi tam on yıl sonra iki arkadaş, birinin esrarengiz daveti üzerine bir restoranın özel bölümünde buluşurlar.

Davetin anlamı kısa sürede ortaya çıkar: Bir saat sonra, gece onikide, olay hukuken zaman aşımına uğrayacaktır.

Bir yandan içilir, bir yandan konuşulur ve hatırlanır: Soygundan elde edilen ‘başlangıç sermayesi’, iş adamı olmak, şerefli bir hayat, kadınlar, kazada hayatını yitiren ortak, on yıl boyunca rahat vermeyen vicdan muhasebesi, kaygılar, polis korkusu…

Ne var ki buluşma, giderek sinirlerin karşılıklı sınavdan geçirildiği heyecanlı bir seyir alır.

1943 Helsinki doğumlu Finli yazar Johan Bargum’un oyunu, komik ve hüzünlü damarları birbirine örerek, ilgiyi sürekli ayakta tutan bir gerginlik sağlıyor, adeta bir krimiye yaklaşıyor. On yıl boyunca hiç görüşmemiş iki arkadaş, birbirini merakla tartarken; aslında kendilerine ayna tutmuş oluyorlar. Bu arada toplumsal eleştiri de, parmağını gözümüze sokmadan epeyce bir yol alıyor.

“Bir hamle yapacağız. Tek bir hareket. Ondan sonra her birimiz kendi şirketimizi kurarız. İnsanlara iş imkânı sağlarız. Efendi gibi vergimizi öderiz. Ailemize rahat bir hayat sağlarız. Çoluk çocuğumuz düzgün bir eğitim görür. Unicef’e yardım yaparız. Araba kullanırken hız sınırını bile aşmayız. Hatasız, yanlışsız, tam tamına şerefli bir hayat yaşarız.”

 

 

 

Yapıt Hakkında

Johan Bargum

Yazar : Johan Bargum

Yücel Erten

Çevirmen : Yücel Erten

Tür : Gerilim/Komedi

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 2 E – 1 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön