Sinematografçı

 

İşi gücü, okuması- yazması olmayan Kavuklu Hamdi arkadaşı Küçük İsmail’den kendisine bir iş bulmasını ister. Küçük İsmail (Pişekâr), Dükkân sahibinin Avrupa’ya giderken kendisine emanet olarak bıraktığı fotoğrafçı dükkânını, sinemacılığın geleceğini parlak gördüğünden, “Sinematografçı” dükkanına dönüştürmeyi düşünmektedir. Fotoğraf ve film çekimi bilgilerini Kavuklu’ya da öğretmek üzere ona iş teklifinde bulunur. Küçük İsmail, Kavuklu Hamdi’ye film yıkamayı, kamera kullanmayı, işin özelliklerini öğretir. Bir araya gelen ikili yavaş yavaş müşteri bulmaya başlarlar.

Pişekâr’a göre Saliha Molla’nın evi “Efsun pazarı, cin- peri karargâhıdır. Bu yolla epey zenginlik biriktirmiş, oğlu Çelebi’yi ‘Mühr-ü Süleyman’ sende diyerek adeta eve hapsetmiştir. Pişekâr ve Kavuklu, Paluze’yi ‘Peri kızı’ diye tanıştırarak, eğlenme ve para kazanma niyetiyle Çelebi ile yakınlaştırırlar ve eğlenceli bir film çekerler.

Çelebi, kızın gerçek peri olduğuna inanmıştır. Onu alıkoyar. Paluze (Peri), Saliha Molla’nın ziynetlerini ele geçirmek niyetindedir. Arap Bacı Dilferah, Peri’nin kötü niyetini anlayınca onu bıçaklamaya karar verir. Peri’nin niyeti de ondan farklı değildir.Çelebi, üstün yetenekli, gerçek bir Peri olmadığını anlayınca kızın peşine düşer. Olan Dilferah Kalfa’ya olur.

Yazar Haşmet Zeybek, geleneksel Orta oyunu biçim özelliklerini kullanarak, konuyu günümüzün modern dünyasına taşımış; sinema filmi ve teknolojisini bu oyun içinde kullanarak, “Gelenekselden- Geleceğe” tezinin izinde bir oyun daha kaleme almıştır.

Zeybek’in yazarlık sürecinde 1990’lı yıllarda oluşturduğu ve çeşitli yayınlarda var olan ‘OYUN KURAMI’ içinde yer alan bazı kısımlar, bu oyunda da oyun kişilerinin repliklerinde yer almaktadır.

Sinematografçı 1998 yılında İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda oynanmıştır.

 

 

Yapıt Hakkında

Haşmet Zeybek

Yazar : Haşmet Zeybek

Tür : Ortaoyunu

Bölüm : İki Perde

Oyuncu Bilgisi : 8 E - 6 K