Hayfa’ya Dönüş

Bir Filistinli bir İsrailli iki ailenin tarihin akışı içinde karşılaşmalarının öyküsü. 1948’de Said ve Safiyya Arap – İsrail savaşı sırasından evlerinden koparılırlar. 1967’de Altı Gün Savaşı sonunda, yirmi yıldan sonra sınır kapıları açılır. Said ve Safiyya yirmi yıl sonra memleketleri Hayfa’ya dönmeye karar verirler. Bir zamanlar kendilerinin yaşadığı evde başkasının yaşadığına hazırlıklıdırlar. Ama hiçbir şey, hem korktukları hem de çok istedikleri: geride bırakmak zorunda kaldıkları oğullarıyla karşılaşmalarına hazırlıklı olmalarına yetmez.

Hayfa’ya Dönüş; 1948’de Filistinlilerin evlerinin, yurtlarının ele geçirilmesi (büyük felaket diye tanımladıkları ve Nakba diye adlandırdıkları) ve İsrail Devleti’nin bağımsızlık ilan ettiği, 70nci yılına denk düşmektedir. Son derece etkileyici, insani, merak öğesi barındıran, yürek burkan bir oyun.

Oyun 70 yıl ve 50 yıl öncesinde geçmesine rağmen günümüzde de, dünyanın birçok yerinde benzeri olaylar yaşanmakta. Yaşadığımız zamanla paralellik kurulabilecek bir kurguya sahip. Sahne uygulaması zor olmayacak bir oyun.

 

 

 

 

 

Yapıt Hakkında

Ghassan Kanafani

Yazar : Ghassan Kanafani

Uyarlayan : Ismail Khalidi & Naomi Wallace

Beyhan Karadağ

Çevirmen : Beyhan Karadağ

Tür : Dram

Bölüm : Tek perde

Oyuncu Bilgisi : 2 E – 3 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön