Oksijen

 

On (on emir sayısına göre) kompozisyon, oyun içine küfür İncil retoriğiyle serpiştirilmiş, rap tarzında icra edilmiş ve ayetlere ayrıştırılmıştır. İlk başta olay örgüsü ortaya çıkıyor. Katil, zina yapan oyun kahramanı ile ona günahlarını affettiren kadın ‘Saşa’ ve ona olan aşkı hakkında. Daha sonra olay örgüsü arka planda kayboluyor ve her zamanki gibi merkezde, Ivan Vırıpayev’in kendisi var. Tiyatro’da kutsal bir aptal, ancak temel bir farkla, kutsal aptalın dünyayı ilahi yasalar bakışıyla onurlandırması ve Vırıpayev’in aynı zamanda bu yasaların kendisiyle bir oyun oynaması, Eski ve Yeni Ahit emirlerini bir araya getirmek diyelim. Ve düşünülmesi gereken şey -her şey birdir. Her türlü hiyerarşi ortadan kaldırıldı ve dünyanın bu en kötüsünde ölmenin genç dramatik acımasızlığı yerini hayatta kalmanın acımasızlığına bıraktı. Sonsuz şişirilmiş, ilgisiz Vırıpayev egosu bir şeyi iyi biliyor: yaşam için oksijene ihtiyaç var ve ahlakla bağdaşmadığı için susuzluk var. Nefes alın; yoksa kaybedersiniz. Bu, gerçekten istediğim ama göz ardı edilemeyecek bir kuşak çığlığıdır, çünkü bazen iddialı, bazen güçlü ve bazen de heyecan verici bir şekilde yeteneklidir. Her an kendini yeniler ya da imha eder, en radikal ve çaresiz kelimeleri terk etme isteği duyar. Çünkü onlar bile, bu dünyadaki her şey gibi, hiçbir şeye değmez, kesinlikle hiçbir şeye değmez.

Her şeyden yoksun Avrupa Kültürü, metafizik, sosyal, estetik, hatta en basit mantıksal eylemleri -destekliyor, kıvranıyor ve son nefesinde Vırıpayev’in “Oksijen” ini kapıyor. Ölüm döşeğindeki insanın krampları zordur ama hastaya bakılması gerekir.

Çevirmenin notları :

Ivan Vırıpayev’in bu sahne kompozisyonu, bir günah çıkarma türüdür (ne de olsa, yazar aynı zamanda bizimle burada 21. yüzyılda yaşıyor), gençlik kültürünün ekşi aroması ve yeni Avrupa draması’nın isyankâr acısı ile tatlandırılmıştır. Ancak “Oksijen” hakkında gerçekten etkileyici olan en önemli şey, herhangi bir ciddiyetin mutlak reddidir. İroni baş tacıdır. Metafor kullanmazsanız delirirsiniz. Vırıpayev’in isyanında rapçilerin anlamlandıramadıkları hisler var. Sadece dans olacak, sadece dans.

 

 

 

Yapıt Hakkında

İvan Vyrypaev

Yazar : İvan Vyrypaev

Selda Şahin

Çevirmen : Selda Şahin

Tür : Dram

Bölüm : On Kompozisyon/Tek Perde

Oyuncu Bilgisi : 1 E – 1 K

Yeni Yabancı Oyunlar / Türkçe Kategorisine Geri Dön